Niektóre zawody medyczne – projekt ustawy

Już w okresie międzywojennym XX wieku uregulowane zostały aktami normatywnymi niektóre zawody medyczne, przede wszystkim zawód lekarza. Po drugiej wojnie światowej uregulowano w Polsce ponownie zasady wykonywania zawodu lekarza w odrębnej ustawie (najpierw z 1950, a następnie z 1996 roku). Pielęgniarki i położne również mają własną ustawę (najpierw z 1996, a następnie z 2011 roku).
W ustawie o diagnostyce laboratoryjnej z 2001 roku uregulowany został zawód diagnosty laboratoryjnego, a w 2016 roku weszła w życie ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. W rezultacie lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, diagnosta laboratoryjny oraz fizjoterapeuta to zawody medyczne uregulowane ustawowo. Ponadto uregulowany jest zawód farmaceuty. Poza tym ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 r. częściowo reguluje wykonywania zawodu ratownika medycznego, a ustawa odrębna dla tego zawodu jest coraz bliższa uchwalenia.
Od lat toczy się dyskusja na temat konieczności ustawowego uregulowania pozostałych zawodów wykonywanych w sferze ochrony zdrowia, w szczególności zawodu dietetyka mającego coraz większe znaczenie dla zdrowia indywidualnego i publicznego.
W dniu 21 stycznia 2022 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt z dnia 20 stycznia 2022 roku ustawy o niektórych zawodach medycznych zwany w skrócie w artykule ustawą. Ministerstwo Zdrowia skierowało projekt do konsultacji publicznych. Celem nowej ustawy jest uregulowanie warunków i zasad wykonywania określonych w ustawie zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte regulacjami [...]