Najnowszy ranking polskich szpitali onkologicznych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNajnowszy ranking polskich szpitali onkologicznych - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Najnowszy ranking polskich szpitali onkologicznych

opm-dlaszpitali-onkologicznych
fot. iStock

Onkofundacja Alivia opublikowała wyniki niezależnego rankingu placówek onkologicznych zarówno w całej Polsce, jak i w poszczególnych województwach. Zestawienie powstało na podstawie 35 tys. ocen chorych i ich bliskich oraz niemal 19 tys. komentarzy. Pacjenci onkologiczni ocenili łącznie 115 placówek.

Najwyższą ocenę w skali kraju otrzymało Radomskie Centrum Onkologii, które w konkursie na Szpital dziesięciolecia w 2023 r. uplasowało się na drugim miejscu. 551 osób oceniło ten ośrodek na 4,8 w pięciostopniowej skali. Głosujący wysoko oceniają szpital we wszystkich pięciu kategoriach: przestrzeganie praw pacjenta, sposób leczenia, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu medycznego. 94% pacjentów i ich bliskich biorących udział w głosowaniu poleca tę placówkę.

„Bardzo przyjazna atmosfera. Profesjonalne podejście do pacjenta, mnóstwo empatii i szacunku do chorych, kilka tygodni leczenia zleciało nie wiadomo kiedy. Polecam ten szpital!” ocenia jeden z pacjentów.

Na drugim miejscu znalazło się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach, również z oceną 4,8, którą wystawiło 504 użytkowników. Nastąpiła tutaj zamiana miejsc z tegorocznym liderem. Dwa lata temu pacjenci wyróżnili katowicką placówkę tytułem Szpitala dziesięciolecia w Polsce. Szczególnie doceniają tutaj przestrzeganie praw pacjenta, a także sposób leczenia. Pacjenci mają poczucie, że ich leczenie jest prowadzone najlepiej jak to możliwe. Warto podkreślić, że aż 96% z nich poleca tę placówkę.

„UCK oceniam bardzo dobrze, jest to świetny ośrodek z niezwykle empatycznym, fantastycznym, wysoko wykwalifikowanym personelem z rewelacyjnym podejściem do pacjenta. Po otrzymaniu diagnozy szybko wykonano u mnie badania i wdrożono leczenie. UCK dysponuje szerokim wachlarzem możliwości diagnostycznych oraz leczniczych” pisze pacjent placówki.

Podium zamyka Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie, który otrzymał ocenę 4,7 od 858 pacjentów. Głosujący wysoko oceniają tu komfort leczenia, a 96% z nich poleca ośrodek.

„Placówka, gdzie jest bardzo miły i kompetentny personel. Szpital jest nowy i bardzo czysty. Atmosfera tam panująca powoduje, że człowiek zapomina, jak ciężko jest chory i może przejść przez chorobę bez strachu i niepotrzebnego stresu. Zdecydowanie polecam” pisze pacjent.

Najwięcej opinii na portalu Alivia Onkomapa – 1 323 – zgromadziło Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy. Uzyskało ono ocenę 4,5, zostając jednocześnie najlepiej ocenianym ośrodkiem w woj. kujawsko-pomorskim.

Ranking przyjaznych szpitali onkologicznych w Polsce jest dostępny tutaj.

Łatwy dostęp do informacji o ośrodkach onkologicznych

Należy podkreślić, że w rankingu Alivia Onkomapa ocenie podlegają placówki, które w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia realizują przynajmniej dwie z trzech procedur: chemioterapię, radioterapię, chirurgię onkologiczną. Ocena w skali od 1 do 5 obejmuje organizację, sposób leczenia, opiekę personelu medycznego, przestrzeganie praw pacjentów oraz ich komfort. Na potrzeby zestawienia wzięto pod uwagę placówki, które uzyskały powyżej 150 opinii.

Jednym z głównych celów portalu Alivia Onkomapa jest umożliwienie pacjentom łatwego dostępu do informacji, które pozwalają im dokonać świadomego wyboru miejsca leczenia oraz lekarza. Ponadto portal aktywizuje społeczeństwo w obszarze monitorowania jakości świadczonych usług zdrowotnych, zachęcając użytkowników do zostawiania opinii i komentarzy. Dzięki temu pacjenci mogą korzystać z doświadczeń innych. Ponadto placówki oraz lekarze, którzy otrzymali najwyższe oceny, są wyróżniani na poziomie krajowym i wojewódzkimmówi Agnieszka Dolna, menadżerka ds. programów pomocowych w Onkofundacji Alivia.

Wyzwania systemowe

W Polsce nie istnieje ogólnodostępna baza placówek i lekarzy onkologicznych, w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat jakości świadczeń w poszczególnych ośrodkach leczących nowotwory. Chorzy na raka są zmuszeni szukać informacji o placówkach na własną rękę. W ramach Ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) przewidziano mało przejrzysty system oceny satysfakcji pacjentów. Organizacje pacjenckie, w tym Onkofundacja Alivia, apelowały o zmiany w tym zakresie. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia placówki onkologiczne mają być oceniane tak jak wszystkie inne, w ramach przepisów Ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta.

Od wielu lat dyskutuje się o konieczności systemowego monitoringu jakości w ochronie zdrowia, w tym satysfakcji pacjenta z udzielanych mu świadczeń. Zgodnie z uchwaloną w 2023 r. Ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, do 30 kwietnia bieżącego roku powinny zostać opublikowane tzw. dane wyjściowe zawierające m.in. wskaźniki konsumenckie, w tym ocenę satysfakcji pacjentów leczących się w poszczególnych ośrodkach. Natomiast od 2026 r. powinniśmy już mieć możliwość śledzenia zmian w czasie oraz porównywania placówek. Oczekujemy dotrzymania ustawowych terminów i pacjentocentrycznego podejścia do systemu opieki zdrowotnej, nie tylko w deklaracjach, ale w praktycekomentuje Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym rankingiem tutaj. Placówki i lekarzy cały czas można oceniać na portalu onkomapa.pl.

Źródło: Onkofundacja Alivia

Czytaj także: Ruszyły zapisy do 6. edycji raportu „Top Disruptors in Healthcare”

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

653 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy