MZ ogłasza nabór wniosków o środki na opiekę długoterminową i... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMZ ogłasza nabór wniosków o środki na opiekę długoterminową i... - dlaszpitali.pl

MZ ogłasza nabór wniosków o środki na opiekę długoterminową i geriatrię

opm-dlaszpitali-nabór-wniosków

To pierwszy zapowiadany przez resort zdrowia nabór wniosków o środki z KPO. Szpitale powiatowe mogą starać się o wsparcie finansowe w zakresie rozwoju opieki długoterminowej lub geriatrycznej poprzez modernizację infrastruktury.

Celem inwestycji D4.1.1 (wcześniej D1.2.1) jest modernizacja infrastruktury szpitali powiatowych poprzez wykonanie prac budowlanych lub remontowych oraz zakup sprzętu dla szpitali powiatowych w ramach procesów przekształcenia łóżek szpitali powiatowych celem utworzenie miejsc opieki długoterminowej lub geriatrycznejinformuje Ministerstwo Zdrowia.

Dla kogo nabór wniosków?

Podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne w zakładzie leczniczym art. 2 ust. 1 pkt 9 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991, z późn. zm.) zakwalifikowany do I lub II poziomu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, udzielający świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Wsparcie kierowane będzie na realizację co najmniej jednego z poniższych obszarów:

• modernizacji infrastruktury budowlanej szpitali powiatowych polegającej na wykonywaniu robót budowlanych, takich jak: przebudowa, rozbudowa, nadbudowa, remont oraz innych prac, które nie stanowią robót budowlanych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane prowadzących do modernizacji obiektów budowlanych
  • lub w uzasadnionych przypadkach związanych z brakiem możliwości efektywnego inwestowania środków w przebudowę lub rozbudowę starych, wyeksploatowanych budynków, które nie spełniają wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu leczniczego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa: budowy1 nowej infrastruktury podmiotów leczniczych, wraz z nabyciem tytułu prawnego do nieruchomości na cele budowlane,
  • doposażenie w nowoczesne urządzenia i wyroby medyczne lub niezbędne wyposażenie.

Pula środków to 1 295 340 000 zł, natomiast jedno przedsięwzięcie może otrzymać maksymalnie 20 mln zł dotacji. Nabór rozpocznie się 18 września i potrwa do 6 listopada. Wnioski będzie można składać w formie elektronicznej tutaj. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do końca roku. Potrzebne materiały są dostępne tutaj.

Pytania i odpowiedzi oraz webinar

Na ewentualne pytania pracownicy ministerstwa będą odpowiadać mailowo (D411.kpo@mz.gov.pl), a także telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-12:00 pod numerami telefonu +48 604 458 522 lub +48 734 829 358. Natomiast w środę 11 września o godz. 10:00 odbędzie się webinar informacyjno-szkoleniowy. Resort zdrowia prosi zainteresowanych, aby zarejestrowali swój udział tutaj. Szczegóły są dostępne tu.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj także: Rusza awizowany konkurs z KPO dla szpitali powiatowych na geriatrię i opiekę długoterminową

1. Zgodnie z prawem budowlanym (Dz. U. 2024.725 art. 3 pkt 6) przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego. ↩︎