Na Dolnym Śląsku powstał Inkubator Polityki Zdrowotnej
Dolny Śląsk jest pierwszym w Polsce regionem, który przystąpił do projektu pn. „Inkubator Programów Polityki Zdrowotnej”, zajmującego się oceną potrzeb medycznych Dolnoślązaków. Projekt realizowany jest we współpracy z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
„Inkubator Programów Polityki Zdrowotnej” zajmie się tworzeniem, wdrażaniem, koordynacją, a także monitorowaniem działań i wysiłków w zakresie Programów Polityki Zdrowotnej na poziomie samorządowym. Odpowiedzialność za realizację działań znajdzie się w gestii samorządu województwa przy współpracy z ministerialną instytucją – Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w tym i innymi podmiotami, m.in. szpitalami. Specjalnie powołana rada, w której zasiądą eksperci ochrony zdrowia, pełnić będzie funkcje opiniodawczo-doradcze.
Rola projektu
Rolą projektu pn. „Inkubator Polityki Zdrowotnej” jest wpłynięcie na wzrost wykrywalności chorób, spadek zapadalności na choroby cywilizacyjne, a także wzrost świadomości społecznej w zakresie zdrowia. Na podstawie przeprowadzonych analiz potrzeb zdrowotnych, zostały określone obszary, które będą obejmować realizowane działania. Jest to m.in. profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób układu krążenia, profilaktyka przeciwnowotworowa, wczesne wykrywanie raka szyjki macicy, raka piersi oraz jelita grubego, profilaktyka nadwagi i otyłości, program ograniczania palenia tytoniu.
Ważną rolę w pilotażu projektu będzie pełnić Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, które jest kluczowym realizatorem wielu programów profilaktycznych w województwie dolnośląskim, m.in. program wczesnego wykrywania raka jelita grubego, program wczesnego wykrywania raka piersi.
Czytaj dalej: Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku planuje otwarcie wydziału lekarskiego