Rezydenci i walka z mobbingiem
Wskutek deficytów kadry medycznej w szpitalach rezydentów zmusza się do brania dodatkowych dyżurów. Młodzi lekarze coraz częściej stają się ofiarami mobbingu.
W ramach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy swoje działanie rozpoczęła specgrupa do walki z mobbingiem. Odnotowano już kilkadziesiąt zgłoszeń od poszkodowanych eskulapów.
Jak podają światowe statystyki, pracownicy ochrony zdrowia, lekarze, pielęgniarki – to grupa zawodowa narażona na mobbing. W Polsce od pewnego czasu zauważalny jest trend wzrostowy tego problemu. Pokłosie stanowi permanentny niedobór kadry medycznej w szpitalach. Jak przyznają sami dyrektorzy placówek, bardzo często są zmuszeni „wymuszać” na lekarzach zgodę do wzięcia dodatkowych dyżurów.
Mobbing, czyli tak naprawdę co?
Mobbing względem eskulapów przybiera różną formę. Najczęściej są to: bezpodstawna ciągła krytyka pracy, obrażanie, przeciążanie obowiązkami, przydzielanie zadań poniżej kwalifikacji, publiczne ośmieszanie, krzyki, zastraszanie zwolnieniem, rozsiewanie plotek. Bardzo często młodzi adepci sztuki lekarskiej są zmuszani przez ordynatorów bądź dyrektorów szpitali do dyżurowania na oddziałach ratunkowych.
Ofiary mobbingu to zazwyczaj młodzi lekarze, których starsi zwierzchnicy zwyczajnie wykorzystują hierarchiczność oraz paternalizm, jaki panuje w ochronie zdrowia. Codziennością są sformułowania w rodzaju: „utrudnię ci zrobienie doktoratu”, „utrudnię ci realizację specjalizacji”.
Ofiarami nadużyć padają także specjaliści, choć jest to zdecydowana mniejszość. Oznaką mobbingu w tej grupie jest wymuszanie na lekarzach pracy niezgodnej z ich kwalifikacjami.
Niewiele spraw i zgłoszeń, jakie wpływają do OZZL, kończy się pozwem o odszkodowanie za działania o charakterze mobbingu. Część sporów pracowników z pracodawcami rozwiązuje się przy pomocy mediatora. Czasem wystarcza pisemne wezwanie do przeprosin, które wystosowuje specgrupa w OZZL do osoby dopuszczającej się mobbingu.
Czytaj także: Trójkąt ograniczeń – zarządzanie zasobami ludzkimi na przykładzie SOR