6 651 miejsc rezydenckich. Wnioski można składać do 30 września - dlaszpitali.pl dlaszpitali.pl6 651 miejsc rezydenckich. Wnioski można składać do 30 września - dlaszpitali.pl

6 651 miejsc rezydenckich. Wnioski można składać do 30 września

opm-dlaszpitali-miejsc-rezydenckich

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, 1 października rozpocznie się postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Wniosek o jedno z 6 651 miejsc rezydenckich należy złożyć do końca września.

4 242 spośród wszystkich miejsc rezydenckich resort zdrowia przeznaczył na specjalizacje priorytetowe. To dziedziny medycyny uznane za kluczowe z punktu widzenia uzupełniania niedoborów kadrowych w systemie ochrony zdrowia. Chodzi m.in. o chirurgię (ogólną, dziecięcą i onkologiczną), neurologię czy psychiatrię. Pełną listę priorytetowych dziedzin medycyny znajdziecie tutaj.

Tradycyjnie największą liczbę miejsc rezydenckich przyznano w dziedzinach takich, jak choroby wewnętrzne (621 miejsc), medycyna rodzinna (598 miejsc) oraz pediatria (444 miejsca). Wysokie zapotrzebowanie na specjalistów w tych obszarach wynika z rosnącej liczby pacjentów oraz złożoności współczesnych wyzwań zdrowotnych, w tym starzenia się społeczeństwa i wzrostu liczby chorób przewlekłychinformuje MZ.

Sporą liczbę miejsc dla rezydentów otrzymały także: neurologia (346), psychiatria (345) czy ortopedia i traumatologia narządu ruchu (285). Ponadto w całej puli znalazły się 44 miejsca rezydenckie-doktoranckie. To miejsca dla lekarzy chcących odbyć szkolenie specjalizacyjne w ramach poszerzenia zajęć programowych kształcenia w szkołach doktorskich o program specjalizacji.

Nabór wniosków o odbycie szkolenia specjalizacyjnego w ramach jesiennego postępowania kwalifikacyjnego można składać do 30 września.

Proces aplikacyjny obejmuje wszystkie specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Szczegółowe listy miejsc rezydenckich oraz pozarezydenckich dostępne są w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych oraz tupodaje MZ.

Pełen wykaz miejsc rezydenckich znajdziecie także tutaj.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj także: Będzie nowelizacja zasad oceny technologii medycznych