Megrez w Tychach z ministerialną akredytacją - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMegrez w Tychach z ministerialną akredytacją - dlaszpitali.pl

Megrez w Tychach z ministerialną akredytacją

opm-dlaszpitali-megrez-w-tychach
fot. WSS Tychy/FB

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach znów dołączył do grona placówek akredytowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Jesteśmy dumni z tak wysokiego, 84-procentowego wyniku. To przede wszystkim zasługa całego personelu, który ciężko pracował na ten sukces i na to, by szpital spełniał najwyższe normy jakości i bezpieczeństwaprzekazali na swoim facebookowym fanpage’u pracownicy lecznicy.

Między 12 a 14 czerwca tyski Megrez wizytowali niezależni eksperci, którzy mają spore doświadczenie zakresie funkcjonowania placówek medycznych. Znają się na systemie ochrony zdrowia i procesie udzielania świadczeń zdrowotnych. Ocenili oni rozmaite aspekty działania lecznicy, w tym oddziały, laboratorium, izbę przyjęć, zakład diagnostyki obrazowej, a nawet szpitalną aptekę.

Spełnili wysokie wymagania

Kontrola placówki odbywa się nie tylko poprzez weryfikację dokumentów, ale przede wszystkim poprzez praktyczne sprawdzenie wiedzy i znajomości procedur, zasad, przepisów prawa personelu medycznego i niemedycznego. Wizytatorzy skontrolowali całą działalność szpitala: od spraw kadrowych, zarządzania ogólnego, zarządzania systemem informacji, przez działanie archiwum, gospodarkę odpadami, żywienie, procedury czy dokumentację medyczną, aż po stan pomieszczeń, jakość sprzętu medycznego, porządek, higienę i przestrzeganie zasad BHP. Całość zakończyła się pozytywnym wynikiem, a już wkrótce otrzymamy specjalny certyfikat potwierdzający akredytację przyznaną przez ministra zdrowia. Co ważne, posiadają go tylko najlepsze podmioty lecznicze w Polsce. Tym samym nasza placówka znalazła się w gronie 217 akredytowanych szpitali w całej Polsce. W województwie śląskim status ten posiadają jedynie 22 szpitaleinformuje placówka.

Korzyści dla szpitala, ale przede wszystkim dla pacjentów

Proces akredytacji to całościowy, pogłębiony audyt, który ma wykazać, jak szpital dba o jakość swoich usług i bezpieczeństwo pacjentów. Placówka zgłasza się do niego sama, a procedurę prowadzi ministerialna jednostka – Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia – od 1998 r. Akredytacja MZ świadczy o tym, że dana lecznica spełnia najwyższe standardy jakości świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów. Ponadto może przekładać się na większe kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia czy możliwości prowadzenia badań klinicznych. Megrez w Tychach po raz pierwszy otrzymał certyfikat akredytacyjny w 2019 r.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że kilka tygodni temu tyski szpital zakończył wart 24 mln zł remont dwóch oddziałów. Chodzi mianowicie o chirurgię ogólną i onkologiczną oraz chirurgię rekonstrukcyjną narządu ruchu. Ten drugi zyskał także pierwszą tego typu w szpitalu w Polsce pionierską instalację dźwiękosfery. Więcej na ten temat dowiecie się stąd.

Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach

Czytaj także: USK nr 4 w Lublinie wśród najlepszych placówek medycznych w kraju