Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku planuje otwarcie wydziału lekarskiego - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku planuje otwarcie wydziału lekarskiego - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Mazowiecka Uczelnia Publiczna w Płocku planuje otwarcie wydziału lekarskiego

Jeżeli uzyskalibyśmy zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego, zakładamy, że finansowanie tego projektu odbywałoby się z możliwością skorzystania także ze środków ministerialnych, w tym edukacji i nauki, a także zdrowia. Będziemy składali wnioski o takie wsparcie na doposażenie uczelni i nowego wydziału, w odpowiedni sprzęt. Podobnie było zresztą przy tworzeniu naszych Centrów Symulacji Medycznych, gdy środki unijne na te inwestycje przekazał nam resort zdrowia powiedział rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej.

Nie tylko wydział lekarski

Prof. Słodki podkreślił, że kształcenie studentów na kierunku lekarskim odbywałoby się tam „tak samo, na takich samych warunkach i zasadach, w oparciu o takie same kryteria i regulacje, jak na innych uczelniach medycznych w Polsce”. Przypomniał, iż zgodnie z obowiązującymi regulacjami, kształcenie lekarzy odbywa się na jednolitych studiach magisterskich trwających 6 lat, po ukończeniu których absolwent otrzymuje dyplom lekarza, który odpowiada tytułowi magistra, a zdając egzamin państwowy uzyskuje prawo wykonywania zawodu i możliwość podjęcia pracy zawodowej oraz wyboru specjalizacji

Ponieważ realizujemy już kształcenie medyczne, dysponujemy własną kadrą. W momencie uruchomienia kierunku lekarskiego na pewno będzie musiała być ona uzupełniona i w tym zakresie także już się przygotowujemy. Otrzymujemy stosowane oświadczenia profesorów, doktorów habilitowanych, doktorów nauk medycznych, którzy deklarują, że w chwili otwarcia wydziału lekarskiego podejmą oni zatrudnienie w naszej uczelni zaznaczył rektor Mazowieckiej Uczelni Publicznej.

Jak dodał, projektem „wpisującym się” w profil już istniejącego tam kierunku pielęgniarstwa, a także w planowane uruchomienie wydziału lekarskiego, jest również rozważane otwarcie hospicjum bądź zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego.

Jest to projekt uzupełniający, zarówno w zakresie obecnego kształcenia pielęgniarek, jak również w przyszłości lekarzy, a także ze względu na potrzeby służby zdrowia w Płocku i w okolicznych miejscowościach. Pomyśleliśmy, że po uruchomienia kierunku lekarskiego i wybudowaniu Collegium Medicum w Płocku, moglibyśmy dostosować obiekty, które posiadamy w pobliskiej miejscowości Trzepowo, do działalności hospicjum czy zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego. Projekt ten jest na razie w fazie koncepcji, ale chcemy go kontynuować i ostatecznie zrealizowaćzadeklarował prof. Słodki.

Na Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku kształci się obecnie 1800 studentów. Studia I i II stopnia odbywają się tam na trzech wydziałach: wydział nauk humanistycznych i informatyki, wydział nauk społecznych oraz wydział nauk o zdrowiu – aktualnie na wydziale tym studiuje 605 osób, a dostępne kierunki to: pielęgniarstwo – studia I stopnia stacjonarne i II stopnia, położnictwo – studia I stopnia stacjonarne oraz kosmetologia – studia I stopnia stacjonarne.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.