Marek Augustyn: NFZ działa w oparciu o konkretne zasady - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMarek Augustyn: NFZ działa w oparciu o konkretne zasady - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Marek Augustyn: NFZ działa w oparciu o konkretne zasady i zrównoważony budżet

opm-dlaszpitali-marek-augustyn
fot. dlaSzpitali.pl

Jednym z tematów panelu eksperckiego podczas V Konferencji „Praktyczne aspekty zarządzania jednostką ochrony zdrowia”, zorganizowanej przez redakcję dlaSzpitali.pl i STOMOZ, były rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia, które zasiliły system, ale niewystarczająco. Mówił o nich Marek Augustyn, wiceprezes NFZ.

Sygnalizowaliśmy już dużo wcześniej, że tych pieniędzy może zabraknąć. Że fundusz zapasowy, który został utworzony na przestrzeni ostatnich lat, a którym państwo wspierało ochronę zdrowia, skończył się. NFZ działa w oparciu o konkretne zasady i zrównoważony budżet. Ile dostaniemy, tyle możemy wydać. Nie mamy możliwości wygenerowania żadnych dodatkowych środków poza tymi, które wynikają ze składki zdrowotnej. Możemy oczywiście założyć, że ta składka docelowo wzrośnie, np. z 9 do 12%. Jednak rodzi się pytanie, czy te dodatkowe pieniądze zostaną efektywnie wydane. Osobiście mam wątpliwościkomentował Augustyn.

Wiceprezes NFZ zwracał także uwagę, że polityka ma dziś ogromny wpływ na system ochrony zdrowia w Polsce. Ale miał też dobrą wiadomość dla kadry zarządzającej, dotyczącą reformy szpitalnictwa.

Jest propozycja, żeby ta reforma stanowiła motywację dla menadżerów, którzy chcą przeprowadzić transformację czy konsolidację, ale boją się, że w wyniku zamknięcia jakiegoś oddziału te pieniądze zostaną im odebrane. To projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kosztów, których wysokość nie jest zależna od parametrów wskazanych w art. 118 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Chodzi o to, że jeżeli szpital chce przeprowadzić reformę – konsolidację czy transformację – te pieniądze zostają w placówce, a nie wędrują do centrali i poprzez algorytmy są rozdzielane na województwa. To jest bardzo ważny element, który powinien stymulować do zmianpodkreślał Marek Augustyn.

Dodał również, że nie trzeba czekać na gotowe rozwiązania, bo mamy w Polsce mnóstwo przykładów konsolidacji, które przeprowadzono bez żadnych zmian przepisów, a dzięki mądrym menadżerom i akceptacji wojewodów oraz NFZ.

W panelu wzięli udział także: Grzegorz Głód, praktyk w zakresie doradztwa i zarządzania w jednostkach ochrony zdrowia, Waldemar Malinowski, prezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Bernadeta Skóbel, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Związku Powiatów Polskich oraz Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Moderatorem dyskusji był Piotr Karniej, specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego.

Nagranie z panelu eksperckiego podczas V Konferencji „Praktyczne aspekty zarządzania jednostką ochrony zdrowia” już wkrótce będzie dostępne dla subskrybentów serwisu dlaSzpitali.pl. Żeby do nich dołączyć, zajrzyj tutaj.

Zobacz także: Wideorelacja z V Konferencji „Praktyczne aspekty zarządzania jednostką ochrony zdrowia”

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

653 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy