Lublin i Łuck współpracują na rzecz profilaktyki i rehabilitacji - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plLublin i Łuck współpracują na rzecz profilaktyki i rehabilitacji - dlaszpitali.pl

Lublin i Łuck współpracują na rzecz profilaktyki i rehabilitacji

opm-dlaszpitali-łuck
fot. UMWL/FB

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno-Lecznicze w Lublinie i Wołyńskie Obwodowe Centrum Ochrony Zdrowia Matki i Dziecka w Łucku utworzą transgraniczne centra badań profilaktyki i rehabilitacji w ramach programu „Interreg Next Polska-Ukraina 2021-2027”. To już kolejny przykład polsko-ukraińskiej współpracy medycznej.

Celem wspólnego projektu placówek w Lublinie i Łucku jest poprawa jakości życia mieszkańców wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy. Ma w tym pomóc zwiększenie dostępności profilaktycznej opieki medycznej, która jest kluczowym wyzwaniem dla systemów opieki zdrowotnej krajów partnerskich.

Dziś wręczamy umowy w ramach programu „Interreg”, co oznacza, że etap wstępny już za nami. Teraz przed WOMP-em i szpitalem w Łucku etap inwestycyjny, zakup specjalistycznego sprzętu oraz współpraca i wymiana doświadczeń. To wszystko będzie służyło mieszkańcom województwa lubelskiego i obwodu wołyńskiegomówił podczas konferencji prasowej marszałek Jarosław Stawiarski.

Projekt zakłada wybudowanie Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej w Lublinie oraz utworzenie w Łucku Centrum Badań Profilaktycznych i Rehabilitacji, gdzie znajdą się poradnie ortopedyczna i ginekologiczno-położnicza oraz pracownia rehabilitacji. Powstałe ośrodki zwiększą dostęp do opieki profilaktycznej na obszarach przygranicznych. Obie placówki zakupią nowoczesny sprzęt oraz opracują i wdrożą programy zdrowotne mające na celu podniesienie świadomości wśród pacjentów.

Podczas briefingu prasowego o projekcie opowiadały Anna Rutczyńska-Rumińska, dyrektor WOMP, oraz Iryna Horawska, przedstawicielka Komunalnej Instytucji „Wołyńskie Obwodowe Terytorialne Medyczne Stowarzyszenie Ochrony Macierzyństwa i Dzieciństwa” Wołyńskiej Rady Obwodowej, dyrektor generalna szpitala w Łucku.

Sprzęt medyczny i szkolenia

Partnerskie ośrodki zostaną wyposażone w sprzęt medyczny konieczny do prowadzenia badań profilaktycznych i wczesnej diagnostyki. Lublin otrzyma m.in. kriokomorę, robota i sprzęt rehabilitacyjny, a także zyska wyposażenie gabinetów rehabilitacyjnych. Z kolei w Łucku specjalistyczne wyposażenie trafi do poradni ginekologicznej i ortopedycznej. Będzie to m.in. kolposkop, histeroskop, wysokospecjalistyczne USG czy bieżnia do reedukacji chodu.

Ponadto partnerzy wymienią się doświadczeniem i zorganizują szkolenia dla kadry medycznej z zakresu zdrowia publicznego. Placówka z Lublina przeszkoli Łuck w zakresie opracowania i wdrażania programów profilaktycznych. Chodzi w szczególności o wczesne zwalczanie zachorowalności na nowotwory kobiece czy profilaktykę chorób kręgosłupa u najmłodszych pacjentów. Z kolei szpital w Łucku przeprowadzi dla WOMP szkolenie w zakresie fizjoterapii pacjentów pediatrycznych.

Programy profilaktyczne

Poza planowanymi działaniami infrastrukturalnymi partnerzy zamierzają podjąć ścisłą współpracę nad utworzeniem programów profilaktycznych dla mieszkańców Wołynia i Lubelszczyzny. Pieczę nad ich realizacją będzie trzymała nowo powstała w WOMP jednostka organizacyjna: Ośrodek Profilaktyki i Promocji Zdrowia. Kolejnym krokiem będą wspólne działania związane z promocją zdrowia i zachęcaniem mieszkańców partnerskich regionów do poddawania się badaniom profilaktycznym w celu zmniejszenia zachorowalności w tym obszarze.

Aktualna sytuacja systemu ochrony zdrowia, która związana jest m.in. z powstałym w okresie pandemii długiem zdrowotnym, jak również z zapotrzebowaniem na wielokierunkową diagnostykę i rehabilitację pacjentów pocovidowych oraz coraz większą liczbą pacjentów z Ukrainy, spowodowała ukierunkowanie działań planowanych w ramach projektu także w stronę rehabilitacji leczniczej.

Termin realizacji zadania i dofinansowanie

Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec stycznia 2027 r. Całkowity koszt projektu wynosi 4 mln 166 tys. euro. W tym dofinansowanie ze środków unijnych to ponad 3 mln 749 tys. euro. Wartość projektu dla WOMP to koszt ponad 3 mln euro. Wkład budżetu województwa lubelskiego wynosi 333 tys. euro.

Polsko-ukraińska współpraca medyczna jest szersza

Przypomnijmy, że w programie „Interreg Next Polska-Ukraina 2021-2027” biorą też udział inne placówki. To m.in. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, który zyska nowy angiograf i salę hybrydową. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce wzbogaci się o lądowisko dla śmigłowców i windę łączącą je z SOR-em. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie również otrzymają nowy sprzęt.

Program współpracy transgranicznej „Interreg Next Polska-Ukraina 2021-2027” to ponad 235 mln euro na dotacje dla polsko-ukraińskich projektów. Dotyczą one nie tylko zdrowia, ale również środowiska, transportu, turystyki czy ochrony granic. Więcej na ten temat dowiecie się stąd.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Czytaj także: Szpital Kopernika w Łodzi ma onkologiczne CWBK