Lekarze rodzinni chcą pieniędzy
Lekarze rodzinni chcą pieniędzy za wypełnianie świadczeń do 500+. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wystosowało w tej sprawie pismo do NFZ oraz resortu zdrowia.
1 października br. weszła w życie ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób, które są niezdolne, by samodzielnie egzystować. Od tej pory lekarze rodzinni otrzymują ogromne ilości wniosków o wystawianie świadczeń o stanie zdrowia (mowa tutaj o OL-9 i N-14 koniecznych do wypłaty świadczeń ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS bądź KRUS).
Wystawianie świadczeń to dodatkowe administracyjne obowiązki, jakimi został obarczony i tak już mocno przeciążony biurokracją lekarz. Zaistniała sytuacja w efekcie zmusza do pracy w dodatkowych godzinach, ustawodawca nie podał, kto i w jaki sposób to finansuje. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia postanowiło w tej sprawie zabrać głos. Przesłało pismo do resortu zdrowia, Prezesa NFZ oraz Premiera RP, w którym zwraca się o sfinansowanie zadania w ramach świadczeń zdrowotnych w taki sposób, by nie obciążały one pacjenta. Jak podkreśla PPOZ, nie jest to świadczenie związane z leczeniem, czyli nie wynika ono z ustawy, i jest świadczeniem płatnym. Sfinansowanie nowego zadania pozwoli na jego wykonanie, jednocześnie nie wpływając na zachwianie ciągłości udzielanych świadczeń, które wynikają z porad lekarskich oraz zawartej umowy.
Czytaj także: Organizacja podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce – część I