Konkurs na tworzenie i rozwój centrów wsparcia badań klinicznych - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Konkurs na tworzenie i rozwój centrów wsparcia badań klinicznych

opm-dlaszpitali-centrów-wsparcia-badań-klinicznych
fot. iStock

Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs dotyczący tworzenia i rozwoju centrów wsparcia badań klinicznych. 150 mln zł na jego realizację pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej, a konkretnie z KPO. Nabór wniosków już ruszył i potrwa do 30 września.

Konkurs na tworzenie i rozwój centrów wsparcia badań klinicznych ma za zadanie stymulowanie wzrostu innowacyjności polskiego systemu ochrony zdrowia. Chodzi przede wszystkim o:

  • stworzenie warunków dla zwiększenia liczby prowadzonych badań klinicznych,
  • zwiększenie dostępu do badań nad innowacyjnymi technologiami medycznymi, w tym badań nad nowymi biomarkerami, wyrobami cyfrowymi, wyrobami do diagnostyki in vitro itp.

Wnioskodawcy biorący udział w konkursie mogą uzyskać wsparcie w zakresie finansowania zatrudnienia kadry CWBK, adaptacji/modernizacji pomieszczeń/budynku CWBK oraz jego wyposażenia. Będą mogli także zakupić systemy teleinformatyczne, jakościowe i inne wspierające zarządzanie badaniami klinicznymi w CWBK, a nawet zaplanować środki na szkolenia dla personelu CWBK i zespołów badawczych realizujących niekomercyjne badania kliniczne finansowane przez ABM oraz działania edukacyjno-promocyjno-informacyjne. Powołanie nowych CWBK z pewnością pozwoli udzielić wsparcia kolejnym podmiotom, co przyczyni się do zwiększenia dostępności badań klinicznych dla większej liczby pacjentów w różnych częściach kraju oraz w wielu obszarach terapeutycznychpodaje ABM.

Okres realizacji przedsięwzięcia rozpocznie się następnego dnia po złożeniu wniosku o wsparcie i nie może przekroczyć 31 marca 2026 r. Wnioski mogą składać m.in.:

  • uczelnie publiczne kształcące na kierunku lekarskim,
  • uczelnie publiczne prowadzące działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu,
  • instytuty badawcze i naukowe,
  • podmioty lecznicze.

Wnioski mogą być składane przez zarówno przez wnioskodawców jednopodmiotowych, jak i wielopodmiotowych. O szczegółach przeczytacie np. tutaj.

Źródło: Agencja Badań Medycznych

Czytaj także: GUMed kroczy w stronę spersonalizowanej profilaktyki

Komentarze

Strefa wiedzy

655 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy