Testy na COVID-19: Rusza kolejne laboratorium
W Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii we Wrocławiu rozpoczęło działalność laboratorium wykonujące testy na koronawirusa. Na początku ośrodek będzie wykonywał 200 testów dziennie.
O rozpoczęciu działalności kolejnego na Dolnym Śląsku laboratorium, w którym wykonywane są testy na koronawirusa – poinformowało w poniedziałek w komunikacie biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Laboratorium działające w Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu na początku będzie wykonywało 200 testów dziennie; ich liczba będzie sukcesywnie zwiększana w zależności od potrzeb – podano.
O zamiarze uruchomienia laboratorium przeprowadzającego testy na obecność koronawirusa Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu informował już w połowie kwietnia.
PORT zapewniał wówczas, że jest w stanie potwierdzić lub wykluczyć zakażenie nawet u kilkuset osób dziennie. Jednak w zależności od zapotrzebowania możliwe byłoby wykonywanie nawet 1000 badań na dobę.
PORT na co dzień prowadzi badania naukowe z zakresu biotechnologii i inżynierii materiałowej. W związku z tym – jak wyjaśniono – dysponuje nowoczesnym sprzętem i infrastrukturą niezbędną do wysokospecjalistycznej diagnostyki laboratoryjnej, ma też odpowiednio doświadczoną i przeszkoloną kadrę.
Jak wyjaśniono wówczas, próbki materiału biologicznego, pobrane od pacjentów m.in. w szpitalach zakaźnych, będą dostarczane do instytutu bezpośrednio przez Sanepid. Z otrzymanego materiału diagności najpierw wyizolują kwas nukleinowy (RNA) wirusa, a następnie przeprowadzą badania genetyczne real time – PCR. Pozytywny lub negatywny wynik testu będzie znany po 6 godzinach.
Wrocławskie badania pod kątem wykrywania koronawirusa są częścią akcji instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz #TarczaNaukowa. Obecnie na różnym etapie zaawansowania znajduje się kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich.
W województwie dolnośląskim testy na obecność koronawirusa przeprowadzane są w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, w wojewódzkiej stacji sanepidu, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i od niedawna w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Próbki z regionu wożone są też to laboratorium w Dreźnie w Niemczech.
Piotr Doczekalski
Źródło: PAP – Nauka w Polsce
Czytaj także: Polski test na koronawirusa