Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali uruchamia dyżur psychologiczny dla pielęgniarek i położnych - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKoalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali uruchamia dyżur psychologiczny dla pielęgniarek i położnych - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali uruchamia dyżur psychologiczny dla pielęgniarek i położnych

Uruchomiliśmy infolinię przy okazji dnia bezpieczeństwa pacjenta, bo uważamy, że bezpieczny personel przekłada się na bezpieczeństwo pacjenta. Dane na temat średniej wieku i umieralności pielęgniarek są alarmujące. W Polsce wiele pielęgniarek wciąż pracuje pomimo uzyskania wieku emerytalnego, a w chwili obecnej wciąż brak zastępowalności pokoleń dla tej grupy osób. Długoletnia praca może być wyczerpująca i często prowadzi do wypalenia zawodowego oraz wpływa na psychikę i zdrowie personelu medycznego – komentuje mgr Mariola Łodzińska, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Ekspertka Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Powyższe dane jasno wskazują, że zawód ten jest deficytowy oraz obciążony dużym ryzykiem i ogromną odpowiedzialnością. Wciąż brakuje odpowiedniej ilości personelu medycznego, która pozwoliłaby zadbać o wszystkich pacjentów w równym stopniu. Niezbędnym jest zwiększenie liczby osób uzyskujących prawo wykonywania zawodu pielęgniarki i prawo wykonywania zawodu położnej.

Praca pielęgniarek i położnych nie jest łatwa, wymaga wiele predyspozycji, umiejętności i poświęcenia. Często jest to praca w różnych warunkach, przez długie godziny, włączając w to nocne dyżury i święta. Zawód ten jest fizycznie i emocjonalnie wymagający, ponieważ pielęgniarki dostarczają opiekę pacjentom z różnymi jednostkami chorobowymi, którzy niejednokrotnie wymagają wsparcia zarówno psychicznego jak i emocjonalnego w trudnych chwilach dodaje mgr Mariola Łodzińska.

Podczas wykonywania codziennych obowiązków to właśnie personel pielęgniarski jest najbardziej narażony na ekspozycję zawodową podczas kontaktu z ostrymi narzędziami w postaci igieł, kaniul, skalpeli czy szklanych ampułek. Istnieje obowiązek zgłaszania zranień, a niestety badania dowodzą, że np. 40% personelu pielęgniarskiego tego nie robi, a blisko 70% podczas swojej pracy zraniło się do 5 razy (3).

Zranienia i zakłucia czy stres to realny problem w pracy pielęgniarek i położnych, aby temu zapobiec konieczne jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa czy szkoleń, a także stałe wsparcie personelu medycznego, również na poziomie emocjonalnym i psychicznym – komentuje dr n. med. i n. o zdr. Paweł Witt, przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Przypisy

  1. Raport “Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent”
  2. Raport Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych -„Pielęgniarka, Położna – zawody deficytowe w Polskim systemie ochrony zdrowia”
  3. Badanie „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE w polskich szpitalach”

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.