Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali uruchamia dyżur psychologiczny dla pielęgniarek i położnych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKoalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali uruchamia dyżur psychologiczny dla pielęgniarek i położnych - dlaszpitali.pl

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali uruchamia dyżur psychologiczny dla pielęgniarek i położnych

fot. mat. prasowe

Stres to nieodłączny element pracy pielęgniarek, a jego powodów może być wiele: zranienia i zakłucia, zdarzenia niepożądane czy odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie. Najnowsze dane z tegorocznej II edycji certyfikacji „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” pokazują, że niemal połowa szpitali w Polsce wskazała, że sprzęt bezpieczny stanowi mniej niż 50% całego sprzętu, a niemal 40% szpitali wciąż nie prowadzi oceny ryzyka narażenia personelu na skażenie lekiem cytotoksycznym (1).

Brak odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i nieumiejętne radzenie sobie ze stresem może prowadzić do wypalenia zawodowego, błędów medycznych czy nawet samobójstw. W związku z alarmującymi danymi Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali razem z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych uruchamia specjalny dyżur infolinii SOS z pomocą psychologiczną dla pielęgniarek i położnych.

SOS – pomoc psychologiczna dla pielęgniarek i położnych – aby pomagać innym sami często potrzebujemy wsparcia

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali od początku swojego istnienia funkcjonuje pod hasłem „Bezpieczny Szpital to Bezpieczny Pacjent” i stale chce dbać o dobrostan i bezpieczeństwo personelu medycznego. W związku z tym we wtorek 19 września w godz. 16:00-18:00 odbędą się darmowe konsultacje psychologiczne dla pielęgniarek i położnych. Aby skontaktować się z doświadczonym psychologiem wystarczy w tych godzinach zadzwonić pod numer 884 838 886. Konsultacje poprowadzi Dorota Uliasz – psycholog z ponad 20 letnim doświadczeniem. Podczas swojej kariery zawodowej współtworzyła z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych projekt: SOS – pomoc psychologiczna dla pielęgniarek i  położnych w czasie pandemii.

Coraz więcej osób korzysta z różnych form wsparcia psychologicznego, duży wpływ na to ma ciągle zmieniająca się rzeczywistość i wynikająca z niej niepewność dotycząca naszej przyszłości. Praca personelu medycznego to tzw. praca pomocowa, gdzie stres jest nieodłącznym elementem. Ważne jest to, aby zadbać o własną psychikę: aby pomagać innym, sami potrzebujemy wsparcia – zwraca uwagę Dorota Uliasz, psycholog i doradca w branży medycznej.

Pielęgniarki i położne umierają za wcześnie

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych alarmuje, że w Polsce średnia wieku pielęgniarek przekracza 53 lata, a do 2030 r. aż 65% obecnie zatrudnionych pielęgniarek i 60% położnych będzie w wieku uprawniającym do świadczeń emerytalnych (2). Dane wskazują również, że statystyczna pielęgniarka czy położna żyje krócej niż statystyczna Polka, gdzie średnia ich wieku w chwili zgonu to tylko 62,3 roku (przy czym GUS zaznacza, że wiek środkowy kobiet zmarłych wg. GUS to 81,8 lat).

Czytaj też: W Szpitalu Orłowskiego uruchomiono Pododdział Kardiologii z Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.