Kleje chirurgiczne skuteczną alternatywą dla tradycyjnych metod zamykania ran
Obecnie szacuje się, że użycie klejów chirurgicznych skraca czas zamknięcia rany lub nacięcia średnio między 50 a 60 procent w porównaniu do tradycyjnych szwów chirurgicznych. Ogólny bilans korzyści wynikający z zastosowania klejów chirurgicznych do ran skórnych nie ogranicza się tylko do szybszego ich zamykania. Najważniejszą ich cechą jest zdecydowanie niższy odsetek infekcji, stanów zapalnych oraz wszelkich komplikacji pooperacyjnych. Skrócony czas znieczulenia w trakcie dłuższych zabiegów, czy nawet rezygnacja ze znieczulenia w przypadku ran powierzchownych oraz brak konieczności usuwania szwów, znacząco wpływa na redukcję kosztów dla samego szpitala lub pogotowia.
Kleje na bazie wyłącznie 2-oktylo-cyjanoakrylataów charakteryzują się ponadprzeciętną elastycznością oraz bardzo krótkim czasem wiązania. Ta nowa generacja klejów może również być mieszanką 2-oktylo-cyjanoakrylatu oraz n-butylu, łącząc najbardziej pożądane parametry obu klejów w jednym produkcie. Tak uzyskana formuła charakteryzuje się wysoką elastycznością i nie ulega pękaniu na powierzchni skóry, jak to miało miejsce w przypadku klejów wyłącznie na bazie n-butylu. Mieszanka dwóch składników jest w stanie skutecznie wiązać krawędzie rany nawet do 10 dni, a siła wiązania odpowiada sile szwu 4-0. Klej ten bardzo skutecznie uszczelnia ranę lub nacięcie, stanowi skuteczną barierę mikrobiologiczną, a zastosowanie 2-oktylu eliminuje efekt egzotermiczny, charakterystyczny dla klejów na bazie wyłącznie n-butylu. Klej ten jest wodoszczelny, co oznacza, że pacjent może wziąć prysznic niemal natychmiast po zabiegu. Niezmiernie ważny jest tu również uzyskany efekt kosmetyczny, który jest lepszy niż w przypadku tradycyjnych szwów, z racji tego, że kleje w sposób równomierny wywierają nacisk na tkankę na całej rozciągłości rany, a ich zastosowanie jest niezwykle proste. Uzyskanie zadowalającego efektu kosmetycznego po zamknięciu rany nie jest uzależnione od wieloletniej znajomości technik szycia operacyjnego, co zmniejsza ryzyko powstawania zbliznowaceń.
Nie bez znaczenia z punktu widzenia bezpieczeństwa dla chirurgów jest możliwość wyboru aplikatora kleju. Na rynku dostępne są kleje ze szklanymi oraz plastikowymi ampułkami oraz te w aluminiowych tubkach. Szklane ampułki z klejem należy zgnieść przed zastosowaniem. Rozwiązanie to może być jednak przyczyną skaleczeń dłoni przez ostre odłamki szkła przekłuwające rękawice chirurgiczne, co odnotowuje się w corocznych statystykach skaleczeń szpitalnych. Ampułki plastikowe z kolei, mają tendencję do przeciekania, co również zostało odnotowane.
Wieloletnie doświadczenia pokazały, że najbezpieczniejszą, a jednocześnie najwygodniejszą formą opakowania klejów medycznych, są tubki aluminiowe, będące solidnym i sprawdzonym aplikatorem, skutecznie eliminującym wspomniane zagrożenia.
Wszystko wskazuje na to, że wraz ze wzrostem świadomości korzyści zarówno zdrowotnych, jak i finansowych, rola klejów chirurgicznych będzie stale rosła w medycynie.
Autor: Robert Żywczyk
Dyrektor ds. rozwoju w ZARYS International Group
Ekspert rynku innowacyjnych produktów medycznych