Jest pierwszy wykaz szpitali zakwalifikowanych do KSO
NFZ opublikował pierwszy wykaz placówek zakwalifikowanych do KSO na najbliższe dwa lata. Świadczeniodawcy mają teraz siedem dni na złożenie protestu na wynik kwalifikacji.
Prawie 250 podmiotów leczniczych znalazło się na pierwszej liście placówek zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Uzupełnia ją kilka tysięcy ośrodków kooperacyjnych. Wykaz i jednych, i drugich z podziałem na województwa jest dostępny tutaj.
Co ważne, każdy ze szpitali zakwalifikowanych do KSO może teraz ubiegać się o środki z Krajowego Planu Odbudowy. Niebawem ma zostać ogłoszony konkurs, w ramach którego na inwestycje w onkologię przeznaczonych będzie 5,5 mld zł.
Tydzień na protest
Placówki, które nie zostały zakwalifikowane do sieci, nie mogą liczyć na środki z KPO. Świadczeniodawcy mają teraz jednak siedem dni na złożenie protestu na wynik kwalifikacji. Muszą to zrobić korespondencyjnie lub osobiście w centrali NFZ albo elektronicznie ostatecznie do 2 sierpnia. O szczegółach przeczytacie tutaj.
Czym jest KSO?
Podmioty zakwalifikowane do Krajowej Sieci Onkologicznej mają zapewniać chorym kompleksową opiekę onkologiczną w zakresie diagnostyki, leczenia i monitorowania. I to niezależnie od miejsca zamieszkania, bo wysokiej jakości usługi mają być dostępne we wszystkich szpitalach sieci. Na liście znalazły się placówki, które w ubiegłym roku sprawozdały ok. 95% wszystkich świadczeń onkologicznych i takie, które realizują umowy z NFZ na chemioterapię i radioterapię. Każdy podmiot na liście znajduje się na jednym z trzech poziomów SOLO w zależności od ilości świadczeń onkologicznych, których udziela. Chodzi o leczenie zabiegowe chirurgiczne, radioterapię onkologiczną oraz chemioterapię i inne metody leczenia systemowego. Specjalistyczny ośrodek leczenia onkologicznego pierwszego poziomu udziela jednego świadczenia, drugiego poziomu – dwóch, a trzeciego – trzech. Natomiast ośrodki kooperacyjne realizują opiekę onkologiczną w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Wykaz, który opublikował NFZ, obowiązuje od 26 lipca 2024 r. do 26 lipca 2026 r. Po okresie odwoławczym z pewnością będzie on jeszcze zmieniany.
Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia
Czytaj także: Od lipca rusza kwalifikacja szpitali do Krajowej Sieci Onkologicznej