Jakie specjalności obejmie Standard Dostępności AOS?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, trwają prace nad Standardem Dostępności AOS (SD AOS). Ważną jego częścią będą specjalności, które obejmie.
Standard Dostępności AOS jest jednym z najważniejszych elementów projektu grantowego „Dostępność plus dla AOS”. Posłuży on wszystkim jednostkom ochrony zdrowia, które będą chciały poprawić swoją dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wskaże kierunek, w którym placówki medyczne powinny podążać, aby być bardziej dostępnym w obszarze architektonicznym, informacyjno-komunikacyjnym oraz cyfrowym.
Tymczasem Komitet Sterujący projektu jednogłośnie przyjął następujące specjalności medyczne, które zostaną ujęte pod kątem wymogów w SD AOS:
- położnictwo i ginekologia,
- okulistyka,
- kardiologia,
- neurologia,
- ortopedia, traumatologia narządu ruchu oraz rehabilitacja medyczna,
- otolaryngologia i logopedia,
- urologia,
- onkologia,
- hematologia,
- gruźlica i choroby płuc (pulmunologia),
- psychiatria.
Podmioty, które będą chciały zwiększyć dostępność swoich usług w projekcie, będą musiały przedstawić raport z audytu wstępnego przeprowadzonego w oparciu o SD AOS. Ponadto audyt będzie musiał być wykonany przez podmiot znajdujący się w wykazie podmiotów dokonujących certyfikacji dostępności prowadzonym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Cały czas trwają też prace nad procedurą naboru wniosków o powierzenie grantu, która określi m.in. katalog podmiotów uprawnionych do ubiegania się o grant oraz zasady realizacji.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Czytaj także: POZ: nowe umowy i wyższe finansowanie świadczeń dla dzieci i najstarszych pacjentów