Jak zapewnić bezpieczeństwo pacjentom onkologicznym? - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Jak zapewnić bezpieczeństwo pacjentom onkologicznym?

Zwróciła jednocześnie uwagę, że istnieje jeszcze wiele potrzeb w zakresie refundacji nowych leków, w tym dla pacjentek z wczesnym hormonozależnym rakiem piersi i wysokim ryzykiem nawrotu choroby. Chore te czekają na refundację abemacyklibu, leku z grupy inhibitorów CDK 4 i 6, który hamuje proliferację komórek. – Chcielibyśmy bardzo, aby był refundowany dla naszych pacjentek, które mają wysokie ryzyko nawrotupodkreśliła.

Prof. Tomasz Wróbel, kierownik Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zwrócił z kolei uwagę na potrzebę refundacji przeciwciała anty-CD30 o nazwie brentuksymab wedotin w leczeniu pierwszej linii chłoniaka Hodgkina. Należy on do najczęstszych chorób nowotworowych u młodych dorosłych w wieku 15-35 lat i stanowi ok. 15 proc. wszystkich zachorowań na chłoniaki.

Z ostatniej aktualizacji badania klinicznego nad tym lekiem wynika bowiem, że zastosowanie w pierwszej linii terapii tego przeciwciała łącznie z czterema lekami cytostatycznymi (chemioterapią) poprawia czas całkowitego przeżycia u chorych z zaawansowanym chłoniakiem Hodgkina. Dlatego zdaniem prof. Wróbla istnieje potrzeba zmodyfikowania pierwszej linii leczenia chorych na chłoniaka Hodgkina, szczególnie tych w młodym wieku.

W ocenie eksperta taka modyfikacja terapii może też potencjalnie zmniejszyć ryzyko pojawienia się wtórnych nowotworów u tych pacjentów po 10-12 latach od wyleczenia.

Prof. Barbara Radecka, ordynatorka Kliniki Onkologii Opolskiego Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu i Uniwersytetu Opolskiego podkreśliła, że w leczeniu zaawansowanego raka jelita grubego niezmiernie ważne jest, by kończąc jedno leczenie, które nie przyniosło zamierzonego efektu, albo którego skuteczność się wyczerpała, można było zaproponować choremu nowe leczenie. – Kolejne dostępne opcje wpływają bowiem na wydłużenie życia pacjentówpowiedziała. Najnowszą taka opcją jest zastosowanie skojarzonego leczenia chemioterapią (triflurydyną / typiracylem) z przeciwciałem o nazwie bewacizumab.

Badanie kliniczne dotyczące tego schematu leczenia wykazało, że zastosowanie go w trzeciej linii terapii wydłużyło – w porównaniu ze standardowym leczeniem – czas całkowitego przeżycia pacjentów, czas bez progresji choroby oraz czas do pogorszenia sprawności chorego.

Prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej NIO-PIB poinformował, że od września 2023 r. refundowana będzie nowa terapia dla pacjentów z rdzeniastym rakiem tarczycy. Chorzy będą mogli otrzymywać w drugiej linii leczenia selperkatynib. Specjalista zwrócił uwagę, że nie udało się natomiast wprowadzić na listy refundacyjne bardzo potrzebnego leku o nazwie kabozantynib dla chroych ze zróżnicowanym rakiem tarczycy opornym na leczenie jodem radioaktywnym.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Komentarze

Strefa wiedzy

655 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy