Jak eksploatować, serwisować i wycofywać z użytku... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plJak eksploatować, serwisować i wycofywać z użytku... - dlaszpitali.pl
Reklama

Jak eksploatować, serwisować i wycofywać z użytku aparaturę medyczną?

opm-dlaszpitali-z-użytku
fot. iStock

11 i 12 stycznia w Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego Interdyscyplinarnego Ośrodka Szkoleniowego CM przy ul. Kopernika 40 w Krakowie miały miejsce kolejne zajęcia z zarządzania procesem eksploatacji aparatury medycznej w ramach studiów podyplomowych z zakresu optymalizacji zarządzania aparaturą medyczną.

Program czwartej sesji obejmował zagadnienia związane z różnymi modelami eksploatacyjnymi aparatury medycznej oraz wycofaniem z użytku aparatury medycznej: zbyciem lub likwidacją w praktycznych przykładach.

Modele eksploatacyjne

Sobotnie zajęcia rozpoczęto od wstępu w tematykę obsługi aparatury medycznej, przedstawiając modele eksploatacyjne na praktycznych rozwiązaniach. Na podstawie czterech działań: organizacyjno- społecznych, technicznych, ekonomiczno-analitycznych oraz prawnych zaprezentowano zarządzanie procesem eksploatacji aparatury medycznej. W oparciu o analitykę eksploatacyjną aparatury medycznej scharakteryzowano najważniejsze funkcje działu aparatury medycznej zarówno w części zakupowej/inwestycyjnej, jak również eksploatacyjnej.

Następnie zapoznano uczestników z modelem eksploatacji publicznej i prywatnej ochrony zdrowia. Na podstawie takich parametrów jak: źródła finansowania, decyzyjność kierownika, strategia biznesowa (ryzyko i planowanie), inwestycje i serwisowanie aparatury medycznej przeprowadzono dokładną analizę w zakresie podobieństw i różnic pomiędzy modelami.

Modele serwisowania

Kolejny blok tematyczny nosił nazwę „Modele serwisowania aparatury medycznej: serwis producenta, otwarty, multivendor service, przykłady praktyczne”. Był on współprowadzony z dwiema firmami: Varimed oraz Olympus. W pierwszej jego części przedstawiono na praktycznych przykładach modele serwisowania aparatury medycznej, w tym model: autoryzowanego serwisu (serwis producenta), otwartego serwisu oraz serwisowanie pogrupowanej aparatury medycznej przez jednego zleceniobiorcę (multivendor service).

W kolejnej części tego bloku zarówno firma Varimed, jak również Olympus przeprowadziła niezwykle wartościowe warsztaty z eksploatacji aparatury endoskopowej. Obejmowały one praktyczne przedstawienie procedury przeglądu technicznego endoskopów, czynności serwisowych myjni endoskopowej oraz samych urządzeń. Studenci zyskali cenne umiejętności oraz wgląd w najlepsze praktyki w zakresie serwisowania endoskopowej aparatury medycznej. Praktyczne przedstawienie modelu serwisowania aparatury medycznej wzbogaciło program studiów oraz umożliwiło uczestnikom zdobycie cennej wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej w zakresie serwisowania aparatury endoskopowej. Dodatkowo ta część była przyczynkiem do wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami a przedstawicielami firm oraz do dyskusji w zakresie różnych modeli serwisowania aparatury medycznej.

Wycofanie z użytku

Po wyczerpującym pierwszym dniu, który zakończył się po godz. 19:00, nie było dużo czasu na odpoczynek. W niedzielę już o godz. 8:00 rozpoczęto kolejne zajęcia, których tematem było „Wycofanie z użytku aparatury medycznej: zbycie lub likwidacja w praktycznych przykładach”. W tej części studenci zapoznali się z procedurą wycofania aparatury medycznej, rodzajami decyzji wycofania z eksploatacji oraz systemem raportowania zdarzeń kasacyjnych. Na przykładach wycofania z użytku aparatów RTG zaprezentowano procedurę sprzedaży od postawienia w stan likwidacji do ich zbycia.

W ostatniej części zajęć przedstawiono zrównoważony model serwisowania aparatury medycznej. Polega on na stosowaniu oprócz serwisu autoryzowanego również niezależnych serwisów zewnętrznych oraz serwisu wewnętrznego. Poinformowano studentów, jakie korzyści niesie za sobą takie rozwiązanie. To m.in. optymalizacja kosztów serwisowych, minimalizacja przerwy związanej z diagnostyką awarii, obniżenie prawdopodobieństwa czasu przestoju aparatury medycznej, minimalizowanie ryzyka dostępu do aparatury medycznej serwisom nieposiadającym: uprawnień, dostępu do części zamiennych, aparatury kontrolno-pomiarowej. Na sam koniec, przy użyciu testera pomp infuzyjnych, wykonano test przepływu oraz test okluzji strzykawkowej pompy infuzyjnej.

Michał Smelik
kierownik Sekcji Aparatury Medycznej w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu

Czytaj także: Jak efektywnie zarządzać procesem eksploatacji aparatury medycznej?

Komentarze

Reklama

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2025 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2025 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

60,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.