Inżynieria technologii medycznych na Uniwersytecie Kaliskim
Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego uruchamia nowy kierunek: inżynierię technologii medycznych na poziomie studiów pierwszego stopnia.
„Są lekarze. Są maszyny i specjalistyczne sprzęty. I są też inżynierzy. Co ich łączy? Widzą więcej! Ale przede wszystkim – widzą wspólny cel: ratowanie życia i zdrowia oraz poprawę jakości opieki medycznej. Ci ostatni to cisi bohaterowie, którzy dzięki ogromnej wiedzy i nowoczesnym technologiom są w stanie tworzyć rozwiązania i maszyny, które niosą faktyczną pomoc. I dzięki nowoczesnym technologiom – widzą więcej i są w stanie pomagać bardziej” czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Kaliskiego.
Studia na kierunku inżynierii technologii medycznych będą łączyć nowoczesne technologie z medycyną, przygotowując studentów do pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze medycznym. Kierunek ten jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów zdolnych do tworzenia i wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych w medycynie.
– Studenci będą mieli możliwość zgłębiania najnowszych technologii stosowanych w medycynie, w tym sztucznej inteligencji, rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, a także technik diagnostycznych i inżynierii biomedycznej. Dzięki silnemu naciskowi na praktyczne zastosowania program oferuje szeroki zakres zajęć praktycznych oraz praktyki zawodowe, które pozwolą zdobyć realne doświadczenie w branży. Program zapewnia również solidne podstawy teoretyczne z zakresu inżynierii mechanicznej, informatyki technicznej oraz nauk o zdrowiu. Studenci zdobędą kompetencje z zakresu projektowania i wdrażania urządzeń medycznych, anatomii, biologii, technologii internetowych i aplikacji mobilnych w medycynie, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w diagnostyce medycznej, przetwarzania i analizy obrazów oraz baz danych, a także ochrony danych i bezpieczeństwa systemów medycznych – informuje UK.
Absolwenci tego kierunku mają znaleźć zatrudnienie w firmach medycznych, laboratoriach badawczych czy szpitalach oraz w sektorze biotechnologicznym.
Program inżynierii technologii medycznych został zatwierdzony przez Polską Komisję Akredytacyjną oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i objęty projektem „Nowoczesne kształcenie na potrzeby polskiej gospodarki”.
– W ramach tego programu studenci będą mieli możliwość uczestniczenia w dodatkowych, nieodpłatnych aktywnościach, takich jak specjalistyczne szkolenia branżowe, krajowe i zagraniczne targi branżowe, wizyty studyjne, konferencje, wykłady prowadzone przez praktyków, zajęcia wyrównawcze oraz warsztaty indywidualne i grupowe, obejmujące m.in. tematykę motywacji do kształcenia czy budowania poczucia własnej wartości – podaje uczelnia.
Więcej o nowym kierunku UK dowiecie się stąd.
Źródło: Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego