Inwazyjna diagnostyka zakażeń grzybicznych
Na oddziałach wysokiego ryzyka przebywają pacjenci z obniżoną odpornością, dla których niezbędna jest intensywna terapia, jak i szybka diagnostyka inwazyjna zakażeń grzybicznych, do której wykorzystuje się np. ß-Glucan Test (FUJIFILM Wako Chemicals Europe GmbH, Niemcy) służący do ilościowego oznaczania in vitro poziomu (1 → 3)-ß-D-glukanu w surowicy lub osoczu metodą turbidymetryczną.
W przeciwieństwie do tradycyjnych narzędzi diagnostycznych, w przypadku których na potwierdzenie rozpoznania zakażenia czekamy wiele dni, diagnostyka zakażeń grzybicznych przeprowadzona za pomocą ß-Glucan pozwala na uzyskanie wstępnej odpowiedzi w ciągu 90 minut, cechuje się dużą precyzją i brakiem zakłóceń powodowanych hemolizą, zawartością bilirubiny lub leków przeciwgrzybiczych. (1 → 3)-ß-D-glukan jest integralnym składnikiem ściany komórkowej większości patogennych grzybów, m.in. z rodzajów Aspergillus i Candida oraz gatunku Pneumocystis jirovecii. W przebiegu zakażenia małe ilości tej substancji są uwalniane do krwi. Odczynnik LAL (limulus amebocyte lisate) z ekstraktu komórek krwi krabów podkowiastych reaguje z (1 → 3)-ß-D-glukanem oraz z endotoksyną. Endotoksyna w próbce jest inaktywowana przez ogrzewanie w temp. 70°C przez 10 minut z roztworem do obróbki wstępnej, który zawiera niejonowy detergent i polimyksynę B.
Ta procedura dezaktywuje również potencjalne inhibitory białkowe. Następnie odmierzoną objętość uzyskanego roztworu (0,2 ml) dodaje się do fiolki z odczynnikiem LAL; (1 → 3)-ß-D-glukan zawarty w próbce aktywuje czynnik G, który inicjuje reakcję kaskadową, prowadzącą do zmiany zmętnienia roztworu. Po wprowadzeniu próbki do urządzenia Toxinometer MT-6500 odczyt uzyskuje się w ciągu 90 minut. Zakres pomiarowy testu wynosi 6-600 pg/ml z punktem odcięcia 11 pg/ml. W przypadku zakażeń wywołanych przez Pneumocystis jirovecii i szczepy Candida czułość wynosi 100%, dla Aspergillus jest nieco mniejsza (82,1%), zaś swoistość dla każdego z nich osiąga poziom 87,5%.
Czytaj także: Koszty leczenia zakażeń w Oddziale Intensywnej Terapii