Innowacje medyczne w opiece zdrowotnej dzieci. Najnowszy raport Instytutu Matki i Dziecka
Instytut Matki i Dziecka, inicjator projektu Mother and Child Startup Challenge, opublikował kolejny raport na temat startupów MedTech w Polsce. Najnowsza edycja pt. „Innowacje w opiece pediatrycznej” koncentruje się na rozwiązaniach skierowanych do dzieci i młodzieży.
Raport prezentuje nie tylko kondycję polskiego sektora MedTech czy przykłady innowacji, ale także rekomendacje i kierunki rozwoju sektora.
Raport stanowi kompendium wiedzy na temat sektora MedTech. Przedstawia nowatorskie projekty medyczne, w głównej mierze oparte na sztucznej inteligencji, które mogą zrewolucjonizować opiekę zdrowotną Polsce. Znajdziemy w nim rekomendacje dotyczące dalszych działań w obszarze MedTech, jak również kierunki rozwoju, które mogą być inspiracją dla przedsiębiorców, innowatorów działających w sektorze zdrowia. Dodatkowo raport podkreśla znaczenie współpracy interdyscyplinarnej. Integracja wiedzy i doświadczenia różnych dziedzin takich jak medycyna, technologia, biznes i prawo to kluczowe aspekty tworzące kompleksowe i skuteczne rozwiązania medyczne. Poprzez promowanie nowatorskich rozwiązań, wspieranie młodych firm oraz budowanie relacji między sektorem medycznym a startupami, raport przyczynia się do tworzenia dynamicznego i zrównoważonego środowiska dla rozwoju innowacji medycznych.
Wskazania i rekomendacje
Ponadto raport prezentuje rozwiązania z zakresu Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM) czy praw małoletniego pacjenta. Pokazuje także, jak tworzyć nowoczesne rozwiązania technologiczne, wykorzystywać AI w personalizowanej terapii i ochronie zdrowia psychicznego. Porusza także tematykę opieki koordynowanej nad pacjentami z chorobami rzadkimi, koncepcje Odpowiedzialnych Badań i Innowacji opisujące proces badań i innowacji, który uwzględnia efekty i potencjalny wpływ na gospodarkę, środowisko i społeczeństwo, czy ultrasonografia w pediatrii i rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych tzw. norm MDR EU (Medical Devices Regulation) dla oprogramowania medycznego. Dodatkowo w raporcie dostępne są rekomendacje dotyczące rozwiązań chmurowych. Znalazło się w nim także omówienie roli społecznych determinantów zdrowia w zamykaniu luk społecznych. Wnioski płynące z raportu stanowią istotny impuls rozwoju MedTech i inspirują do dalszych działań na rzecz poprawy zdrowia i jakości życia kobiet i dzieci.
Wszystko po to, aby usprawnić opiekę pediatryczną
– Nowoczesne technologie oraz innowacyjne podejście do opieki nad dziećmi mogą znacząco poprawić jakość świadczeń zdrowotnych dla najmłodszych. Współpraca między sektorem medycznym a startupami innowacyjnymi może przynieść nowatorskie rozwiązania, które lepiej odpowiadają na specyficzne potrzeby pacjentów pediatrycznych, przyczyniając się do bardziej skutecznej humanitarnej opieki nad najmłodszymi członkami społeczeństwa. W bieżącym roku II Edycja konkursu Mother and Child Startup Challenge idzie o krok dalej, rozszerzając swoją ścieżkę na dwie drogi – dedykowaną badaniom i rozwojowi w obszarze pediatrii oraz ścieżkę dla dojrzałych firm, które mają na celu ogólne wspomaganie zarządzaniem szpitalami i zwiększanie ich efektywności w świadczeniu kompleksowej opieki pediatrycznej – dodał dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor Naczelnego Instytutu Matki i Dziecka.
W II edycji konkursu, w której udział wzięło aż 51 firm i projektów rozwijanych przez innowatorów. Wyróżniono w niej nagrodą główną 4 projekty: Laserobaria 2.0_S firmy Inventmed, TruScreen, Clebre i Calmsie. Oprócz nagrody głównej, czyli testowego rocznego wdrożenia w szpitalach organizujących konkurs, przyznane zostały atrakcyjne nagrody dodatkowe wspierające rozwój młodych firm.
Opinie ekspertów
Raport przedstawia analizę zgłoszonych projektów, refleksje ekspertów oraz wnioski dotyczące przyszłości innowacji w opiece pediatrycznej. W podsumowanie zaangażowali się patroni i partnerzy inicjatywy: Patroni Honorowi (Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Polska Federacja Szpitali, Centrum e-Zdrowia), Partnerzy Główni (AstraZeneca, GE HealthCare, IQVIA, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Webellian, Consonance, AI w Zdrowiu, Fundacja Instytut Matki i Dziecka, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka) i Strategiczni (OVHcloud, CompuGroup Medical oraz Fundacja Cyfrowa Przyszłość).
Mother and Child Startup Challenge to projekt zainicjowany przez Instytut Matki i Dziecka, do którego dołączyły:
- Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi,
- Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olsztynie,
- Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku,
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku,
- Centrum Medyczne Żelazna w Warszawie.
Celem projektu jest promowanie nowatorskich rozwiązań w opiece zdrowotnej, a szczególnie w zakresie zdrowia dzieci i kobiet. II Edycja konkursu zainicjowana została w 2023 roku, a Gala Finałowa zwieńczająca kilkumiesięczną działalność odbyła się w grudniu zeszłego roku. Konkurs to unikalny na rynku startupowym projekt, zrzeszający przedsiębiorców, innowatorów medycznych i pasjonatów zdrowia.
Źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Nowatorski tomograf w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie