Implantacja rejestratora arytmii nowej generacji z algorytmem AI - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plImplantacja rejestratora arytmii nowej generacji z algorytmem AI - dlaszpitali.pl

Implantacja rejestratora arytmii nowej generacji z algorytmem AI

opm-dlaszpitali-arytmii
fot. WUM

W Klinice Kardiologii UCK WUM przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg implantacji rejestratora arytmii nowej generacji z algorytmem AI.

Innowacyjny rejestrator arytmii, w którym zastosowano algorytmy sztucznej inteligencji, zaimplementowano u 57-latka z nawracającymi utratami przytomności. Dotychczasowa diagnostyka nie pozwoliła na rozpoznanie przyczyny tych objawów. Nowatorskie urządzenie ma w tym pomóc.

Zastosowane w zabiegu urządzenie Reveal Linq II zostało wyposażone w najnowsze algorytmy sztucznej inteligencji AccuRhythm, które wykorzystują sieci neuronowe. Pozwalają one na zminimalizowane liczby fałszywie dodatnich alertów, które są jednym z największych problemów współcześnie wszczepianych rejestratorów arytmii. Ponadto urządzenie zachowuje wysoką czułość w wykrywaniu klinicznie istotnej arytmii oraz – jako pierwszy rejestrator tego typu – umożliwia programowanie wszystkich parametrów zdalnie.

Aktualnie pacjent czuje się doskonale i jest już w domu, jesteśmy z nim w stałym kontakcie. Zaimplementowany rejestrator pozwoli nam wykryć przyczynę omdleń i ją wyleczyć, a co za tym idzie, uwolnić pacjenta od problematycznych objawówmówi prof. Marcin Grabowski, kierownik Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Źródło: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czytaj także: Wszczepienie bezelektrodowego dwujamowego stymulatora serca