Eksperci z Polski i Włoch wobec wyzwań i kryzysów w systemie ochrony zdrowia - Strona 3 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEksperci z Polski i Włoch wobec wyzwań i kryzysów w systemie ochrony zdrowia - Strona 3 z 3 - dlaszpitali.pl

Eksperci z Polski i Włoch wobec wyzwań i kryzysów w systemie ochrony zdrowia

Na potrzebę współpracy międzynarodowej oraz instytucjonalnej pomiędzy poszczególnymi ośrodkami wskazał również prof. Paolo Rossi, Kierownik Kliniki Pediatrii Bambino Gesu w Rzymie: – Pandemia COVID-19 nauczyła nas, że wszyscy powinniśmy połączyć swoje siły i działać według wspólnych protokołów, aby sprostać pojawiającym się zagrożeniommówił prof. Rossi.

Prof. Federica Wolf z UniCamillus – Międzynarodowego Uniwersytetu Medycznego w Rzymie podkreślała natomiast, że – Powinniśmy patrzeć z szerszej perspektywy na zdrowie publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji przyszłych pracowników systemu ochrony zdrowia. W ramach tych działań Poliklinika Gemelli zaangażowana jest w wymiany studentów oraz pracowników naukowych, m.in. z warszawskimi uczelniami.

Dr Francesco Cuttaia z Uniwersytetu Roma Tre oraz Urzędnik Służby Cywilnej we Włoskim Ministerstwie Zdrowia zwracał uwagę na potrzebę wprowadzenia struktur pośrednich w systemie ochrony zdrowia, które odciążyłyby szpitale i równocześnie zapewniły poprawę dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej i leczenia ambulatoryjnego.

Innowacje w medycynie – rola inwestycji i współpracy gospodarczej krajów UE

Jednym z ważniejszych wątków poruszanych w dyskusji była kwestia dotycząca współpracy międzynarodowej. Odniósł się do niej prof. Vincenzo Antonelli z Uniwersytetu L’Aquila, według którego nie można poprzestać jedynie na rozwiązaniach krajowych. Zdaniem eksperta, powinny być one uzgadniane na poziomie europejskim, a następnie implementowane na szczeblu lokalnym. 

W debacie pojawiały się także zagadnienia związane z inwestycjami w nowe technologie. Według dr. Donato Bonifaziego, Dyrektora Konsorcjum Oceny Biologicznej i Farmakologicznej (CVBF) innowacje w ochronie zdrowia powinny być traktowane w sposób szczególny – inny niż w innych dziedzinach – ze względu na to, że mają one wpływ na życie nasze i naszych bliskich. 

Po zakończeniu oficjalnej części konferencji, podczas uroczystego bankietu, dr Marek Migdał wręczył medal „Przyjaciel Centrum Zdrowia Dziecka” prof. Adrianie Ceci, w podziękowaniu za wieloletnią współpracę i szczególne zasługi na rzecz Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Prof. Ceci od 2007 roku współpracuje z IPCZD w zakresie wdrażania nowych metod i standardów prowadzenia badań klinicznych produktów leczniczych u dzieci.

Patronat Honorowy nad konferencją objęły: Agencja Badań Medycznych, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Konferencja została sfinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, ze środków programu „Doskonała nauka” – modułu: wsparcie konferencji naukowych.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.