Eksperci odchodzą z Rady Medycznej przy premierze Morawieckim dlaszpitali.plEksperci odchodzą z Rady Medycznej przy premierze Morawieckim

Rezygnacje w Radzie Medycznej

opm-dlaszpitali-eksperci-odchodza-z-rady-medycznej-przy-premierze-morawieckim
fot. iStock

Większość członków Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim złożyła rezygnacje z doradzania rządowi w sprawie epidemii COVID-19. W oświadczeniu tłumaczyli, że ich decyzja spowodowana jest „brakiem wpływu rekomendacji na realne działania”, a także „narastającą tolerancją” rządu dla „zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią”.

Trzynastu z siedemnastu przedstawicieli Rady Medycznej stwierdziło, że nie widzi dalszej współpracy z rządzącymi w sprawie epidemii. Jest to protest przeciwko pomijaniu ich rekomendacji w walce z koronawirusem. 

RM: kto zrezygnował

14 stycznia br. w trakcie spotkania premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z Radą Medyczną trzynastu członków grupy eksperckiej złożyło rezygnację z doradzania rządowi w sprawie epidemii: 

  • prof. Robert Flisiak, 
  • prof. Magdalena Marczyńska, 
  • dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, 
  • prof. Radosław Owczuk, 
  • dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz, 
  • prof. Miłosz Parczewski, 
  • prof. Małgorzata Pawłowska, 
  • prof. Anna Piekarska, 
  • prof. Krzysztof Pyrć, 
  • prof. Krzysztof Simon, 
  • dr Konstanty Szułdrzyński, 
  • prof. Krzysztof Tomasiewicz, 
  • prof. Jacek Wysocki. 

Medycy nie widzą dalszej współpracy

Rezygnujący w oświadczeniu przesłanym PAP napisali, że „decyzję podjęto z uwagi na brak wpływu rekomendacji na realne działania” i „wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”.

„Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy zwiększającą się tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków rządu lub urzędników państwowych. Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów” – uzasadniono w oświadczeniu, podkreślając, że: „przyjmując powołania do pracy w Radzie Medycznej do spraw COVID-19, wierzyliśmy, że nasza wiedza i doświadczenie mogą być przydatne w walce z pandemią”.

Czytaj także: Instytut Ekspertyz Medycznych zajmie się błędami medycznymi

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.