E-skierowania ułatwią dostęp do szpitali i specjalistów
Od 8 stycznia skierowania do lekarzy specjalistów, na leczenie oraz na badania są wystawiane w wersji elektronicznej. Zdaniem ekspertów cyfryzacja wpłynie na poprawę transparentności dostępu do świadczeń medycznych.
Elektroniczne skierowanie będzie działało na podobnych zasadach jak e-recepta. Najpierw lekarz wystawi opatrzone podpisem elektronicznym skierowanie. Pacjent otrzyma je e-mailem, SMS-em bądź też w formie wydruku informacyjnego. Wersję papierową otrzyma w sytuacji, gdy nie ma Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Takie skierowanie będzie odnotowane już w systemie. Następnie pacjent samodzielnie wybierze placówkę, w której chce zrealizować dane świadczenie. E-skierowanie, tak samo jak dotychczas papierowe, wskazuje jedynie rodzaj placówki, do której musi się udać pacjent. Pacjent zatem, co do zasady, nie jest kierowany do konkretnego podmiotu i sam może zadecydować, gdzie chce się zapisać. Aby się zarejestrować, musi podać 4-cyfrowy kod ze skierowania i numer PESEL (tak samo jak w przypadku realizacji e-recepty). Osoba rejestrująca e-skierowanie wprowadzi je do systemu.
E-skierowania pozwolą ucywilizować dostęp do usług medycznych
Jak wskazują lekarze, e-skierowania to ważny, a także potrzebny system dla szpitali. Do tej pory pacjent mógł zapisać się na zabieg w kilku placówkach i był uwzględniany w każdej kolejce. Gdy przyszła jego kolej, bardzo często nie stawiał się, bo skorzystał już z usług w innej placówce. Obecnie takie sytuacje nie będą miały już miejsca.
Czytaj także: Wielka informatyzacja ochrony zdrowia