DCOPiH ma prestiżowy certyfikat CraNE - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDCOPiH ma prestiżowy certyfikat CraNE - dlaszpitali.pl

DCOPiH ma prestiżowy certyfikat CraNE

opm-dlaszpitali-certyfikat
fot. DCOPiH/FB

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu pomyślnie przeszło audyt i otrzymało certyfikat CraNE Lung Cancer CCCN. To jedyny w Polsce, drugi w Europie szpital, który opiekuje się chorymi na raka płuc zgodnie z wysokimi unijnymi wymaganiami.

Certyfikat CraNE jest potwierdzeniem wysokiego standardu opieki nad pacjentami z rakiem płuc, zgodnego z europejskimi wytycznymi. Oznacza również, że centrum jest częścią elitarnej sieci ośrodków onkologicznych. Pracują one wspólnie nad poprawą jakości leczenia i dostępu do zaawansowanych usług onkologicznych w Europie.

Audyt odbył się pod koniec maja i zakończył się dla nas pomyślniemówi dr Iga Skrzypczyńska, koordynatorka projektu w DCOPiH. – Audytorzy oceniali m.in. zgodność z międzynarodowymi standardami opieki onkologicznej, jakość świadczonych usług, dostępność nowoczesnych technologii i terapii, a także zaangażowanie w badania naukowe oraz edukację kadry medycznej.

Nie tylko certyfikat, ale również inne profity

Proces certyfikacji uporządkował wiele obszarów działalności DCOPiH w zakresie leczenia nowotworów płuc.

Udało nam się zreorganizować konsylia, usprawnić ścieżkę pacjenta i wprowadzić jednolitą strukturę w ramach dwóch lokalizacji naszego ośrodkapodkreśla dr Ireneusz Pawlak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa i kierownik Dolnośląskiego Centrum Torakochirurgii DCOPiH. – Stworzyliśmy także nowy oddział dla pacjentów diagnozowanych w kierunku nowotworu płuca oraz poradnię prehabilitacyjną. Zintegrowaliśmy również zespół, co znacząco poprawiło współpracę i naszą efektywność.

Sieć kompleksowych centrów onkologii

Projekt CraNe – Sieć kompleksowych centrów onkologii zakłada przygotowania do utworzenia krajowych kompleksowych centrów onkologii oraz ich europejskiej sieci współpracy. Projekt ten realizuje piąte flagowe zadanie „Europejskiego Planu Walki z Rakiem” (EBCP), zgodnie z którym do 2025 r. Komisja Europejska planuje ustanowienie sieci uznanych, współpracujących ze sobą krajowych kompleksowych centrów onkologicznych w każdym państwie członkowskim UE. Jednym z głównych celów EBCP jest również, aby do 2030 r. 90% pacjentów miało zapewnioną opiekę onkologiczną w kompleksowych centrach onkologii (Comprehensive Cancer Centres, CCC), które spełniają ustalone kryteria jakości. Aby usprawnić tworzenie europejskiej sieci, CraNe opracuje niezbędne wymagania administracyjne i kadrowe. Wszystko po to, by zapewnić opiekę onkologiczną najwyższej jakości.

W większości krajów UE to właśnie kompleksowe centra onkologii są głównym źródłem najnowszych rekomendacji, świadczą nowoczesną opiekę onkologiczną, realizują zaawansowane badania naukowe, w tym badania kliniczne. Prowadzą też edukację przyszłych kadr medycznych i pacjentów. Liczba takich centrów w krajach UE jest zróżnicowana, przy czym większość krajów posiada przynajmniej jedno.

Kolejny do kompletu

To już czwarty certyfikat, który otrzymało DCOPiH w ramach europejskich projektów realizujących wdrażanie sieci wielodyscyplinarnej opieki onkologicznej (Comprehensive Cancer Care Network, CCCN). W 2021 r. w projekcie Innovation Partnership on Action Against Cancer Joint Action szpital otrzymał certyfikat ogólny Certified Comprehensive Cancer Care Network oraz dwa certyfikaty narządowe: w zakresie raka trzustki oraz raka jelita grubego.

Źródło: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu

Czytaj także: USK nr 4 w Lublinie wśród najlepszych placówek medycznych w kraju