Dąbrowscy chirurdzy onkologiczni w programie LapCo - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDąbrowscy chirurdzy onkologiczni w programie LapCo - dlaszpitali.pl

Dąbrowscy chirurdzy onkologiczni w programie LapCo

opm-dlaszpitali-LapCo
fot. Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej/FB

Chirurdzy onkologiczni z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej wezmą udział w prestiżowym programie LapCo. To międzynarodowa inicjatywa pozwalająca na polepszenie jakości przeprowadzanych operacji kolorektalnych, zwiększenie liczby pacjentów kwalifikowanych do takich procedur oraz kontakt z mentorami.

Laparoskopia jest bardzo dobrą techniką operacyjną. Wywodzi się z chirurgii otwartej, wielu pacjentów zoperowaliśmy z wykorzystaniem tej metody. Ale trzeba przypomnieć, że laparoskopia jest małoinwazyjna, pozwala nam na doskonały wgląd w pole operacyjne, często lepszy niż metoda klasyczna. Wyniki badań pooperacyjnych oraz protokoły histopatologiczne pokazują, że operujemy radykalnie, co oznacza, że jakość leczenia pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego jest taka sama lub wyższa. Rozwiązania małoinwazyjne pozwalają na szybszą i lepszą rekonwalescencję pacjenta, większy komfort, mniej dolegliwości bólowychwyjaśnia lek. Krzysztof Kleszyk, specjalista chirurgii onkologicznej z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Jesteśmy drugim szpitalem w województwie śląskim, który bierze udział w programie. Właśnie odbyliśmy specjalistyczne szkolenie w Stambule, a to dopiero początek bardzo intensywnej pracy. Najważniejsze są szkolenia pod okiem wyznaczonego eksperta, który będzie wspierał nas w tym, aby poszerzać możliwości operacyjne. Będzie to trwało rok lub dwa lata. Jest to dla nas ogromna szansa, którą zamierzamy w stu procentach wykorzystaćpodsumowuje lek. Bartosz Dudzicz, specjalista chirurgii onkologicznej.

Program LapCo powstał w Wielkiej Brytanii w 2013 r. Jego celem była standaryzacja laparoskopowych resekcji jelita grubego oraz podniesienie jakości operacji kolorektalnych. Efektem inicjatywy było ponad dziesięciokrotne zwiększenie odsetka operacji laparoskopowych oraz zapewnienie ich wysokiego standardu jakości i bezpieczeństwa. Po sukcesie LapCo w Wielkiej Brytanii program rozwinięto w wielu krajach na całym świecie, m.in. w USA, Australii, Norwegii czy Danii. W naszym kraju program działa od grudnia 2018 r. Chirurdzy z certyfikatem LapCo leczą m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi czy Szczecinie.

Źródło: Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej

Czytaj także: Lekarze z Dąbrowy Górniczej wykorzystują sztuczną inteligencję do radioterapii