Czy po COVID-19 czeka nas epidemia przewlekłej choroby nerek?
Co to takiego Long COVID?
U większości osób, które zachorowały na COVID-19, objawy ustępują po kilku tygodniach, jednak u niektórych, zwłaszcza wymagających hospitalizacji, występowanie symptomów choroby może przedłużać się o kilka tygodni, co określane jest „Long COVID”. Z kolei objawy występujące po 12. tygodniu choroby definiuje się jako „Post-COVID”.
Objawy Long COVID:
- zmęczenie, duszność,
- trudność w oddychaniu,
- problemy z pamięcią tzw. mgła covidowa, koncentracją i snem,
- uporczywy kaszel,
- ból w klatce piersiowej,
- bóle mięśni, depresja, lęk,
- gorączka,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- wysypka skórna,
- brak apetytu.
Dyrektor CMKP podkreśla, że zespół pocovidowy występuje także u pacjentów, którzy nie byli hospitalizowani.
Po przechorowaniu COVID może też dojść do zespołu sercowo-metabolicznego (CMS), czyli nieprawidłowości klinicznych, które często prowadzą do:
- cukrzycy,
- chorób sercowo-naczyniowych i
- przewlekłej niewydolności nerek.
Przechorowanie COVID-19 zwiększa prawdopodobieństwo ich wystąpienia o 40 proc. (cukrzycy) do 200 proc. (schyłkowej choroby nerek).
Prof. Gellert zachęca do szczepienia się przeciwko COVID. Powołuje się na wyniki badań naukowych, które pokazują, że szczepienie zmniejsza ryzyko ostrego uszkodzenia nerek i chroni także przed Long COVID.
– SARS-CoV-2 uszkadza kłębuszki i cewki nerek – podał prof. Gellert. – Uszkodzenie może przyjąć formę ostrej niewydolności nerek, a ta doprowadzić do nieodwracalnych zmian w nerkach i przewlekłej choroby nerek.
Czytaj też: Inwestowanie w innowacyjne leki i technologie jest niezbędne do rozwoju polskiej medycyny