Cyfrowy aparat PET-CT dostępny dla pacjentów warszawskiej filii Affidea

Cyfrowy aparat GE Omni Legend PET/CT jest narzędziem do oceny stopnia zaawansowania wielu chorób nowotworowych. Diagnostyka w oparciu o skaner PET/CT pozwala dobrać ścieżkę terapeutyczną oraz dokonać jej trafnej weryfikacji.
Omni Legend to technologia, która dzięki wykorzystaniu zaawansowanego detektora cyfrowego daje możliwość uzyskania obrazów w wysokiej rozdzielczości. Aparat ten jest już dostępny dla pacjentów warszawskiej placówki Affidea zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów 128. Centrum Medyczne Affidea Warszawa wykonuje badania PET/CT w ramach refundacji NFZ oraz prywatnie.
Aparat GE Omni Legend PET/CT – jak działa?
Aparat Omni Legend został stworzony na nowej, w pełni cyfrowej platformie PET/CT, wykorzystującej nieznany dotąd rodzaj detektora cyfrowego BGO (dBGO) o rozmiarze kryształu, umożliwiając większą wykrywalność małych zmian w ramach obrazowania (1). Rozwiązanie zaprojektowano z myślą o poprawie wydajności operacyjnej, udoskonaleniu doświadczenia pacjenta i zwiększeniu możliwości diagnostycznych, co może znacząco wpłynąć także na poprawę wyników leczenia.
– Skojarzenie metod PET (uwidacznia procesy życiowe) i CT (obrazy anatomiczne) umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek/tkanek, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych, ale nie tylko. Coraz częściej wysokospecjalistyczne badanie PET/CT wykorzystywane jest w rozpoznawaniu chorób neurologicznych czy kardiologicznych – mówi prof. Mirosław Dziuk, specjalista medycyny nuklearnej, Dyrektor Medyczny Affidea.
Sposób działania skanera ma również znaczenie dla komfortu pacjentów poprzez zastosowanie dodatkowych elementów takich jak odpowiednie światło i dźwięk, minimalizujących ewentualny lęk przebywania w ciasnym aparacie. System pomaga pracownikom medycznym, oferując zbiór intuicyjnych rozwiązań udoskonalonych o sztuczną inteligencję (AI) w zakresie organizacji pracy, w tym rozwiązanie Precision DL do przetwarzania obrazów PET/TK z wykorzystaniem głębokiego uczenia, a także opartą na algorytmach sztucznej inteligencji kamerę do automatycznego pozycjonowania pacjenta.
– Skaner GE Omni Legend PET/CT działający w Affidea jest pierwszym takim aparatem dostępnym dla pacjentów w Europie Wschodniej. Zbudowaliśmy system Omni od podstaw, by sprostać potrzebom naszych klientów i ich pacjentów dziś, jak i w przyszłości. Mając na uwadze dobro pacjenta, oparliśmy się na naszym wieloletnim doświadczeniu i współpracy klinicznej z wiodącymi światowymi ośrodkami, by wzbogacić obrazowanie o nowe elementy zaprojektowane z myślą o poprawie wyników klinicznych. Niezwykle cieszymy się, że ten innowacyjny system został już wdrożony w Polsce i mamy nadzieję, że będzie długie lata służył lekarzom, technikom i przede wszystkim pacjentom wymagającym opieki diagnostycznej –mówi Grażyna Rubiś-Liolios, Dyrektor Generalna na Polskę i Kraje Bałtyckie w GE Healthcare.
– Jestem dumny z tego, że tej klasy urządzenie, możliwości, jakie sobą reprezentuje staną się dostępne dla pacjentów leczonych w naszym Instytucie. To poprawi nasze możliwości rozpoznania i monitorowania przebiegu choroby, z których gros dotyczy plagi naszych czasów – schorzeń onkologicznych – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak z Wojskowego Instytutu Wojskowego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Przypis
- Omni Legend 32 cm zwiększa wykrywalność małych zmian średnio o 16%, maksymalnie do 20% w porównaniu do Discovery MI 25 cm, przy dopasowanym czasie skanowania/znacznika, co wykazano w testach na fantomie z wykorzystaniem modelowego obserwatora ze zmianami o wielkości 4 mm. To uśredniony wynik z różnych metod rekonstrukcji.
Źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia informuje o zwiększeniu finansowania systemu opieki zdrowotnej