Hospicja domowe w woj. śląskim - Bonifratrzy chcą zwiększyć ich liczbę dlaszpitali.plHospicja domowe w woj. śląskim - Bonifratrzy chcą zwiększyć ich liczbę

Wyszukaj w serwisie

Bonifratrzy chcą zwiększyć liczbę hospicjów domowych w woj. śląskim

Ściśle współpracują z działającym od lat w Cieszynie Stowarzyszeniem Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łukasza Ewangelisty, które bezpłatnie wypożycza specjalistyczny sprzęt medyczny pacjentom, a do rodzin kieruje pomoc materialną. Opieka nad chorym pochłania sporą część domowego budżetu, więc jest to bardzo potrzebne wsparcie.

Bardzo ważną grupę chorych stanowią pacjenci Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, którzy wymagają wsparcia w trakcie immuno i chemioterapii paliatywnej oraz pacjenci w zaawansowanych etapach przewlekłych chorób płuc, dających uciążliwe objawy tych schorzeń.

Skierowanie do opieki hospicyjnej dla wielu chorych oznacza zakończenie jakiegoś etapu – a wręcz bliski koniec ich życia, przez to bywają nastawieni sceptycznie. Dopiero doświadczenie realnego wsparcia, towarzyszenia w ich drodze, otwierają nie tylko drzwi domów, ale przede wszystkim serca chorych na personel hospicjum. Bywa, że pracownicy hospicjum jako jedyni docierają z pomocą medyczną do domu, że mają zarówno profesjonalną wiedzę, doświadczenie, jak i wrażliwe serca i pragnienie niesienia pomocy.

Z opieki hospicyjnej mogą skorzystać chorzy z zaawansowanymi chorobami nowotworowymi, pacjenci z wybranymi schorzeniami neurologicznymi m.in. układowymi zanikami pierwotnymi OUN, następstwami chorób zapalnych OUN, stwardnieniem rozsianym, chorobami wywołanymi przez HIV, kardiomiopatią, niewydolnością oddechową, owrzodzeniem odleżynowym.

Opieka nad osobami nieuleczalnie chorymi jest dla Zakonu Bonifratrów i Bonifraterskiego Centrum Medycznego jednym z priorytetów. Dowodem jest konsekwentne rozszerzanie pomocy hospicyjnej na Dolnym Śląsku, gdzie Bonifratrzy w ciągu czterech lat aż dziesięciokrotnie zwiększyli liczbę chorych objętych opieką w hospicjach domowych do 700 osób, zaś pacjentami zajmuje się zespół składający się z ponad 100 osób! Teraz podobny proces rozwoju trwa na Śląsku.

Chcemy także na Śląsku docierać do tylu potrzebujących, ilu się da, nie możemy pogodzić się z odmową pomocy w takich sytuacjachpodkreśla Anna Żebranowicz.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

653 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy