Apel pacjentów wentylowanych: Nie chcemy wracać do szpitali! - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plApel pacjentów wentylowanych: Nie chcemy wracać do szpitali! - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Apel pacjentów wentylowanych: Nie chcemy wracać do szpitali!

Rząd chomikuje miliardy, a pacjenci będą umierać

Wszystkie koszty idą teraz w górę, mamy rosnącą inflację, a wycenione taryfy z 2016 roku nagle są obniżane. Od 2016 roku NFZ płaci tyle samo za ok. 10 tys. pacjentów (wg taryf za każdą grupę) i niechętnie płaci za nadwykonania (nie zwraca przy tym 100% kosztów świadczeniodawcom). Skąd wziął się pomysł na wprowadzanie oszczędności na pacjentach wentylowanych mechanicznie? To pytanie tym bardziej jest zasadne, patrząc na ostatnie doniesienia medialne dotyczące odkrytych dodatkowych miliardach w budżecie NFZ oraz Funduszu Medycznym Ministerstwa Zdrowia. Fundusz Medyczny dysponuje środkami wysokości 3,5 miliarda złotych z ubiegłego roku, które dodając do puli na 2022 rok dają łącznie 7,5 miliarda złotych do zagospodarowania. Narodowy Fundusz Zdrowia z nadwyżki z ubiegłego roku trzyma aż 10 miliardów złotych, a jego budżet z 2016 roku wzrósł prawie o 50 mld zł, więc skąd to obniżanie taryf? Wszystkie budżety roczne wzrastają, wzrastają wynagrodzenia polityków i urzędników w KPRM (ogłoszenie premiera Morawieckiego o zniesieniu limitów zarobków w KPRM), a tymczasem pacjentom wentylowanym ogranicza się dostęp do tlenu. Wygląda na to, że rząd chomikuje gargantuiczne środki, podczas gdy ci, wymagający respiratoterapii będą umierać. Jaki jest tutaj rachunek zysków i strat?

Zawieszenie zarządzenia Prezesa NFZ

Pacjenci żądają natychmiastowego zawieszenia zarządzenia Prezesa NFZ i apelują o to do Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego. Już teraz otrzymują pierwsze sygnały od świadczeniodawców o planowanych wstrzymaniach przyjęć pacjentów w poszczególnych województwach i drżą na samą myśl o tym.

Postawa Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ jest niezrozumiała. Respiratoterapia domowa jest powszechnie stosowana we wszystkich rozwiniętych krajach jako skuteczne narzędzie ratujące i przedłużające życie, które jednocześnie jest dużo tańsze od leczenia szpitalnego. Różnicowanie pacjentów na tych, którym pomoc się należy oraz tych, którzy na nią nie zasługują jest dyskryminacją oraz okrutnym, nieludzkim i poniżającym traktowaniem, sprzecznymi z art. 40 Konstytucji, konwencją ONZ i nie koresponduje z fundamentalną zasadą humanitaryzmu. NFZ staje się katem, jednym podpisem skazując tysiące pacjentów na śmierć w męczarniach lub rezygnację z życia i wegetację w szpitalach. Zamiast tego niech wprowadzą eutanazję i pozwolą nam umrzeć z godnością tak, jak pozwala się na to zwierzętom, zamiast nas torturować. W imieniu pacjentów, zapraszam przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ do naszych domów – z chęcią pokażemy jak wygląda nasze życie. Żądamy od Ministra Zdrowia natychmiastowego zawieszenia zarządzenia Prezesa NFZ!apeluje Joanna Wilmińska, prezes Stowarzyszenia „JEDNYM TCHEM!”, pacjentka wentylowana mechanicznie inwazyjnie od 10 lat, prawnik.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.