5,2 mld zł z KPO na onkologię - dlaszpitali.pl dlaszpitali.pl5,2 mld zł z KPO na onkologię - dlaszpitali.pl

5,2 mld zł z KPO na onkologię

opm-dlaszpitali-onkologię
fot. MZ/FB

W czwartek 3 października minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła konkurs ze środków KPO na poprawę dostępu i jakości opieki onkologicznej. Placówki należące do KSO otrzymają w sumie prawie 5,2 mld zł.

Ok. 5,2 mld zł przeznaczamy na onkologię w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Trafią one nie tylko do szpitali zakwalifikowanych do KSO, ale też do placówek ambulatoryjnej opieki specjalistycznej onkologicznej, które się w tych szpitalach znajdują. Do konkursu może przystąpić aż 271 szpitali zakwalifikowanych do KSO. A to oznacza, że szpitale ze wszystkich powiatów mogą wziąć w nim udział i otrzymać środki unijne z KPO. Ta inwestycja ma wesprzeć nie tylko szpitale wysokospecjalistyczne, ale też małe szpitalemówiła minister Leszczyna podczas konferencji prasowej.

Na remonty i doposażenie

Placówki będą mogły przeznaczyć środki na budowę, przebudowę, modernizację oraz doposażenie infrastruktury leczniczej świadczącej usługi w zakresie onkologii. Nabór wniosków rozpocznie się 17 października, a potrwa do 2 grudnia. Natomiast do 30 czerwca 2026 r. lecznice będą miały czas na realizację swoich projektów.

Do udziału w konkursie uprawnione są szpitale, rozlokowane równomiernie na terenie całego kraju, z trzech poziomów zabezpieczenia KSO. Dla szpitala na poziomie SOLO I maksymalna wartość projektu wynosi 60 mln zł. Dla SOLO II to 80 mln zł, a dla SOLO III – 125 mln złwyliczała wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk. I podkreślała, że Ministerstwo Zdrowia będzie kładło nacisk na unowocześnienie i wymianę sprzętu medycznego, wsparcie diagnostyki w poradniach w strukturze szpitali w ramach KSO, ale też poprawę komfortu pacjentów i ich rodzin dzięki inwestycjom w tzw. strefy pacjenta.

O wszystkich szczegółach naboru przeczytacie tutaj.

18 mld zł na ochronę zdrowia

W sumie z KPO na ochronę zdrowia przeznaczonych będzie 18 mld zł. Przypomnijmy, że trwa już nabór wniosków o dotacje na opiekę długoterminową i geriatrię dla szpitali powiatowych za 1,3 mld zł. Natomiast ABM prowadzi konkurs dla przedsiębiorców na realizację badań w obszarze wyrobów medycznych, rozwiązań diagnostycznych in vitro za 55 mln zł. Kolejne nabory resort zdrowia ogłosi niebawem – do końca roku. Więcej na ten temat dowiecie się stąd.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Czytaj także: Kolejne webinarium na temat opieki długoterminowej i geriatrycznej