105-latce wszczepiono stymulator serca - dlaszpitali.pl dlaszpitali.pl105-latce wszczepiono stymulator serca - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

105-latce wszczepiono stymulator serca

opm-dlaszpitali-stymulator
fot. mat. prasowe

Na Oddziale Kardiologicznym Szpitala w Sztumie przyjęto 105-latkę, której wszczepiono stymulator serca. To najstarsza pacjentka, która przeszła taki zabieg na tym oddziale. Następnego dnia, w dobrym stanie, została wypisana do domu.

Jak informuje lek. Łukasz Drelich, kardiolog Szpitala w Sztumie, American Heart of Poland, 105-latka była w dobrej kondycji fizycznej, co pozwoliło na przeprowadzenie zabiegu wszczepienia stymulatora serca.

Diagnoza: tzw. blok przedsionkowo-komorowy

Pacjentka dotychczas nie chorowała na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. W Centrum Kardiologii Scanmed w Iławie, American Heart of Poland, zdiagnozowano u niej tzw. całkowity blok przedsionkowo-komorowy. To stan, w którym serce zwalnia lub zatrzymuje się, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Poza tym wykazano także zwężenie zastawki aortalnej w stopniu niewymagającym leczenia zabiegowego. Celem ratowania życia konieczne było założenie elektrody czasowej do stymulacji serca. Tak zabezpieczoną pacjentkę przekazano do Szpitala w Sztumie, gdzie zespół medyczny pod kierownictwem lek. Łukasza Drelicha wszczepił jej stymulator serca. To najstarsza pacjentka hospitalizowana na kardiologii sztumskiego szpitala.

Szybka reakcja lekarzy

Gdyby pacjentka musiała długo czekać na zabieg, tymczasowa elektroda mogłaby stać się źródłem zakażenia i prowadzić do powikłań. U nas otrzymała natychmiastową pomocpodkreśla lek. Łukasz Drelich.

Elektrodę zakładała lek. Urszula Kossakowska-Jemioło, która pracuje zarówno w Centrum Kardiologii Scanmed w Iławie, jak i na Oddziale Kardiologicznym Szpitala w Sztumie.

Stymulator serca, zwany potocznie rozrusznikiem, to urządzenie, które generując impulsy elektryczne, zapewnia normalną częstość pracy serca. Nieustannie odczytuje wewnątrzsercowe EKG i podejmuje działanie w razie potrzeby, tzn. gdy akcja serca spadnie poniżej zadanej wartości. Jest to jedyna opcja leczenia w sytuacji, gdy serce bije za wolno lub się zatrzymuje. Schorzenia powodujące takie problemy mogą dawać objawy od łagodnych, takich jak zasłabnięcia czy spadek tolerancji wysiłku, przez omdlenia, aż po zagrożenie całkowitym zatrzymaniem pracy serca.

Wiek to tylko liczba

Karolina Kuś, pielęgniarka koordynująca na Oddziale Kardiologicznym Szpitala w Sztumie, podkreśla, że opieka nad 105-latką wymagała szczególnej troski i indywidualnego podejścia.

Było nam niezmiernie miło być częścią procesu terapeutycznego tak wyjątkowej pacjentkidodaje.

Historia 105-latki motywuje do troski o zdrowie i pokazuje, że PESEL to tylko liczba, a każdy z nas może potrzebować, nawet w zaawansowanym wieku, opieki medycznej.

Źródło: informacja prasowa

Czytaj także: Grupa American Heart of Poland doposażyła Szpital w Sztumie w sprzęt za ponad 2,1 mln zł

Komentarze

Strefa wiedzy

649 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy