Trendy i wyzwania w zakresie cyfryzacji placówek medycznych
Jaką rolę w opiece zdrowotnej odgrywa sztuczna inteligencja?
Najbardziej rozwinięte pod kątem wykorzystania sztucznej inteligencji są systemy obsługujące diagnostykę obrazową. Algorytmy rozpoznawania obrazu są w stanie dużo bardziej precyzyjnie niż lekarz rozpoznać anomalie w badaniach obrazowych. Oczywiście badania wspomagane przez sztuczną inteligencję podlegają weryfikacji lekarza, ale np. w systemie badań przesiewowych, których ideą jest wykonanie tysięcy badań w jednym czasie, wsparcie AI przy wstępnej selekcji wyników jest nieocenione. Sztuczna inteligencja w badaniach obrazowych już się zadomowiła i w zasadzie nie można sobie wyobrazić bez niej pracy. Drugim kierunkiem z zakresu informatyki w opiece zdrowotnej, w którym sztuczna inteligencja intensywnie się rozwija, jest przetwarzanie dużych ilości danych. W medycynie istnieje tendencja do ogromnego przyrostu zebranych informacji o pojedynczym pacjencie. AI jest w tej dziedzinie niezwykle potrzebna. Algorytmy sztucznej inteligencji będą wspomagać przeszukiwanie wielkich zbiorów danych, ale też wyciągać wnioski z przetworzonych informacji i przekazywać je na czas decydentom.
Jakie są najważniejsze trendy i wyzwania w zakresie cyfryzacji na kolejne lata?
Najważniejsze trendy i wyzwania w zakresie cyfryzacji w ochronie zdrowia to przede wszystkim: rozwój ergonomii systemów informatycznych, ewolucja sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwo i wdrażanie rozwiązań chmurowych.
W przypadku rozwiązań chmurowych trendem w najbliższych latach będzie traktowanie oprogramowania jako usługi, a nie jako licencji. Tak zwany model SaaS, czyli software as a service, będzie prawdopodobnie w następnych latach coraz bardziej dominujący. Szpital czy dowolna jednostka opieki zdrowotnej nie będzie musiała kupować sprzętu i oprogramowania na własność, ale będzie mogła zamówić usługę obsługi informatycznej przy wykorzystaniu oprogramowania, które sobie wybierze. Spowoduje to możliwość zmniejszenia zatrudnienia w działach informatyki oraz przesunięcie wydatków na sprzęt informatyczny z wydatków na środki trwałe na wydatki na działalność bieżącą. Aktualnie w placówkach ochrony zdrowia zamawia się usługi pralnicze, catering czy badania laboratoryjne. Przewiduję, że coraz częściej informatyka zacznie „wychodzić” poza szpitale i będzie oferowana jako usługa.
W ostatnich latach obserwujemy dość istotny wzrost nakładów na opiekę zdrowotną. Nie zawsze było to związane z przemyślanymi zmianami systemowymi, ale faktem jest, że do opieki zdrowotnej trafiało więcej pieniędzy, dzięki czemu przekazywano również środki na rozwój informatyki. Mam nadzieję, że ten trend zostanie zachowany – przy, mam nadzieję, być może bardziej przemyślanym kierowaniu strumienia tych środków. Konieczne jest dofinansowanie tych obszarów, o których wspomniałem wcześniej – czyli chmury, modelu SaaS, sztucznej inteligencji i ergonomii systemów informatycznych. Jeżeli dynamika wzrostu nakładów na publiczną opiekę zdrowotną zostanie zachowana (z uwzględnieniem wymienionych priorytetów), to wydaje się, że będziemy na dobrej ścieżce, aby nasze rozwiązania informatyczne w opiece zdrowotnej mogły śmiało konkurować z rozwiązaniami stosowanymi w krajach zachodnich.