Nowoczesna apteka szpitalna
Mimo to nie zniechęcił się Pan i postanowił poszukać innego systemu. Nie żałował Pan poświęconego czasu?
Ani trochę – dogłębna analiza ukierunkowała nasze poszukiwania. W 2013 roku pojawił się pomysł zastosowania automatycznych szaf oddziałowych do dystrybucji leków, a w 2014 roku przeprowadziliśmy jego pilotaż na Oddziale Laryngologicznym. Wyniki okazały się na tyle ciekawe, że w 2015 roku zaczęliśmy przygotowania do zakupu tego rozwiązania. W efekcie, w I kwartale 2017 roku podpisaliśmy umowę na dostawę 20 zestawów automatycznych szaf do wydawania leków.
Zakupione przez Szpital automatyczne szafy lekowe zastąpiły tradycyjne szafy na leki na oddziałach szpitalnych. Z tego co wiemy, system informatyczny szpitala został już zintegrowany z systemem szaf w zakresie m.in. receptariusza szpitalnego, ruchu chorych, zleceń lekarskich i obrotów magazynowych. Jak wygląda codzienna praca z tym rozwiązaniem?
Wbrew pozorom, rozwiązanie o którym mówimy, nie jest skomplikowane. Postaram się nakreślić je prostymi słowami. I tak, lekarze zlecają pacjentom leki w szpitalnym systemie informatycznym. Pielęgniarka po zalogowaniu się do szafy wybiera z listy pacjentów osobę, której chce podać lek. Na monitorze pojawiają się wszystkie leki zlecone pacjentowi, wraz z godzinami podań. Pielęgniarka wybiera zlecenia, które chce zrealizować, następnie automatycznie otwiera się szuflada zawierająca wybrany lek, a na ekranie wyświetlana jest zaordynowana ilość. Po wyjęciu leku pielęgniarka zamyka szufladę. Następna szuflada z kolejnym zleconym lekiem otworzy się dopiero po zamknięciu poprzedniej, co zabezpiecza przed pomyłkami. Oprogramowanie rejestruje wszystkie zdarzenia i wysyła informacje rozliczeniowe do systemu szpitalnego. W historii możemy sprawdzić, kiedy, przez kogo i jaki lek został wydany. W normalnym trybie pracy nie ma możliwości otwarcia szuflad bez wcześniejszego zalogowania się do szafy i wybrania pacjenta.
Jakie są wymierne efekty tego wdrożenia?
Widzimy wyraźnie, że takie rozwiązanie pozwala kontrolować faktyczne stany leków magazynowanych na wszystkich oddziałach. Apteka sprawdza i analizuje zużycie leków, a na podstawie zebranych danych dopasowuje ilość leków w szafie lekowej. Dodatkowo możemy rotować preparatami z krótkim terminem ważności między oddziałami. Jednak szafy lekowe to nie tylko oszczędności i kontrola magazynowa. Zmniejszają ryzyko podania niewłaściwego leku lub niewłaściwej dawki. System alarmuje pielęgniarki w sytuacji, w której może dojść do zdublowania dawki. Również w przypadku, gdy wybrany lek nie znajduje się w szafie oddziałowej, pielęgniarka uzyskuje informację, na którym oddziale jest przechowywany i tam może go odebrać. Takie rozwiązanie pozwala na lepsze zarządzanie lekami po godzinach pracy apteki oraz tymi, które stosowane są rzadko. Argumentami przemawiającymi za zakupem szaf dystrybucyjnych były: obniżenie kosztów działalności leczniczej, poprawa bezpieczeństwa pacjentów i standardów opieki oraz łatwiejsze wytwarzanie elektronicznej dokumentacji medycznej. Obecnie system uruchamiany jest na kolejnych oddziałach szpitalnych. Tam, gdzie już działa, praktycznie wszystkie leki wydawane są z automatycznej szafy. Dzięki temu uzyskaliśmy pełną kontrolę nad każdą pojedynczą dawką.