Dostarczamy nie tylko sprzęt, ale i wiedzę

Rozmowa z Grażyną Rubiś-Liolios, dyrektor zarządzającą ds. systemów klinicznych, członkiem Zarządu GE Medical Systems Polska Sp. z o. o.
Marta Rokita: Jakie nowości udało się Państwu w tym roku wprowadzić na rynek medyczny?
Grażyna Rubiś-Liolios: GE Healthcare wprowadziło kilka bardzo ciekawych rozwiązań. Najważniejszym z nich jest system Carescape One, będący rewolucyjnym rozwiązaniem w zakresie transportu pacjenta. Jest to moduł transportowy z ekranem, który pokazuje personelowi medycznemu, co się dzieje z pacjentem podczas transportu. Jego innowacyjność opiera się na zastosowanym w nim standardzie, który można nazwać medycznym USB. Oznacza to, że każdy moduł pomiarowy ma taką samą wtyczkę, co czyni podłączenie nowych parametrów niezwykle intuicyjnym, pozwala uniknąć pomyłki w sytuacji awaryjnej, a także daje niespotykaną elastyczność w zakresie dostosowania możliwości monitora do potrzeb pacjenta i wymagań oddziału.
Drugą nowością jest system Novii – bezprzewodowe urządzenie do monitorowania tętna płodu w ostatniej fazie porodu. Elektrody, które nakleja się na brzuch matki, mogą pozostać na nim nawet do 48 godzin. To rozwiązanie w żaden sposób nie ogranicza ruchów kobiety, która może w tym czasie np. ćwiczyć na piłce, a ponieważ są wodoodporne, także wziąć prysznic lub kąpiel okołoporodową. Nie chodzi tu więc tylko o jakość sygnału i bezprzewodowość, ale przede wszystkim o komfort rodzącej kobiety i jej niezależność w tym okresie. Ponadto to rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się w monitorowaniu pacjentek otyłych, gdyż w tych przypadkach elektrody bardzo szybko i łatwo odszukują sygnał.
Czy poza systemami klinicznymi rozwinęli Państwo także inny obszar swojej oferty?
Tak, na polskim rynku dostrzegamy silną potrzebę informatyzacji, co zdają się potwierdzać wspólne działania Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Cyfryzacji. Dlatego mocno inwestujemy w rozwój działu klinicznych systemów informatycznych i promowanie rozwiązań, które pomogą szpitalom osiągnąć cyfrową dojrzałość. Są to zarówno systemy umożliwiające w pełni elektroniczne prowadzenie dokumentacji medycznej, jak i Centricity High Acuity, oszczędzające czas personelu poprzez automatyczną akwizycję parametrów z urządzeń medycznych, usprawniające procesy diagnozowania i podejmowania decyzji o dalszym leczeniu, ale również systemy pozwalające pacjentowi uzyskać zdalny dostęp do dokumentacji, czy informować rodzinę o przebiegu leczenia. Ponadto, wraz z początkiem przyszłego roku, w naszym portfolio będą dostępne akcesoria do urządzeń medycznych marki GE.
Czytaj także: Niezbędna transformacja cyfrowa polskiej ochrony zdrowia