Prezentacja medycznych innowacji – relacja z 27. edycji Targów SALMED - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPrezentacja medycznych innowacji – relacja z 27. edycji Targów SALMED - dlaszpitali.pl

Prezentacja medycznych innowacji – relacja z 27. edycji Targów SALMED

Już po raz 27. 15-17 marca 2018 r. w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Sprzętu w Wyposażenia Medycznego SALMED – największe tego typu wydarzenie w Polsce, gromadzące przedstawicieli branży medycznej.

Odbywające się co dwa lata targi to okazja do wymiany doświadczeń związanych z najnowszymi technologiami stosowanymi w sektorze medycznym oraz poglądów na temat organizacji i dokonujących się w systemie ochrony zdrowia zmian. Wydarzenie daje także możliwość zapoznania się z aktualną ofertą w zakresie sprzętów i wyrobów medycznych, prezentowaną przez wystawców, którymi są kluczowi na rynku producenci i dystrybutorzy.

Rola działu aparatury w  szpitalu

Każda edycja targów SALMED uwzględnia w swoim programie także sesje merytoryczne, które stanowią dopełnienie targowej prezentacji praktycznych rozwiązań. Podczas sesji omawiane są aspekty związane z wyposażeniem, funkcjonowaniem i organizacją jednostek ochrony zdrowia, nowościami sprzętowymi i technologiami w zakresie medycyny, rehabilitacji i diagnostyki laboratoryjnej. W trakcie jednej z konferencji poruszono problematykę roli inżynierów medycznych w placówkach szpitalnych, o której m.in. opowiedział Witold Ponikło – główny specjalista ds. aparatury medycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, przybliżając specyfikę funkcjonowania tego typu jednostek w placówkach.

Medyczne innowacje

Merytoryczną część wydarzenia poświęcono także innowacjom medycznym, pozwalającym skutecznie leczyć i ratować życie pacjentów. Podczas swojej prelekcji Witold Włodarczyk, dyrektor generalny OIGWM POLMED omówił korzyści, jakie przynosi wdrażanie innowacyjnych rozwiązań nie tylko dla pacjentów, ale dla całego systemu ochrony zdrowia i wykazał, w jakim stopniu mogą przyczynić się do generowania oszczędności finansowych.

Przyszłość diagnostyki laboratoryjnej

SALMED to wydarzenie dedykowane dla całego sektora związanego z medycyną, w tym także z diagnostyką laboratoryjną. Konferencja „Teraźniejszość i przyszłość diagnostyki laboratoryjnej w Polsce” była okazją do dyskusji na temat roli badań laboratoryjnych w diagnostyce medycznej, która stanowi jedno z najważniejszych źródeł informacji przy podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia pacjenta. Podczas prelekcji rozważano, jakie działania należałoby podjąć i usprawnić, aby diagnostyka laboratoryjna mogła się sukcesywnie rozwijać i odpowiadać na wyzwania współczesnej medycyny.

Wiedza praktyczna

W programie targów znalazły się także seminaria, których celem było przekazanie uczestnikom praktycznej wiedzy na temat ich codziennej pracy. Jedną z sesji poświęcono tematom związanym z cyfryzacją ochrony zdrowia – elektroniczną dokumentacją medyczną i rozwiązaniami telemedycznymi stosowanymi w placówkach. Nie zabrakło również tematyki właściwego doboru aparatury – podczas kolejnego seminarium przedstawiono wskazówki dotyczące wyszukiwania i zakupu odpowiedniego sprzętu medycznego.

Tegoroczni medaliści

Nieodłącznym elementem każdej edycji targów jest przyznanie nagród dla najbardziej innowacyjnych rozwiązań dla medycyny. W tym roku Złoty Medal MTP otrzymało osiem produktów. Wśród nich znalazł się za rejestrator AsPEKT 712 v.301 firmy Aspel przeznaczony do rejestracji i zapisu 12-odprowadzeniowego i 3-odprowadzeniowego badania EKG metodą Holtera. Laureatem została także firma Stiegelmeyer, która zaprezentowała łóżko Deka, wykonane z wysokiej jakości materiałów i posiadające różne możliwości wyposażenia, pozwalające dostosować je do potrzeb jednostki. Wyróżniono również inny produkt tej firmy – łóżko kliniczne Evario, dedykowane wszystkim oddziałom szpitalnym. Doceniona została także elektryczna wytwornica pary czystej EKP XC oraz model WPC – urządzenia firmy Stigen przeznaczone do procesów wymagających wysokiej czystości pary i mające swoje zastosowanie w sterylizacji medycznej. Złoty Medal otrzymały dwa produkty dystrybuowane przez firmę BTL Polska – laser firmy Fotona, umożliwiający wykonanie całego spektrum zabiegów laserowych oraz system ergospirometryczny BTL CardioPoint CPET, pozwalający na diagnozowanie układu krążenia i układu oddechowego podczas wysiłku. Wśród nagrodzonych produktów znalazło się także łóżko Teddy Bed, zaprojektowane z myślą o dzieciach i młodzieży przebywających na oddziałach szpitalnych, którego producentem jest firma Formed Pro.

SALMED 2020

Targi SALMED po raz kolejny zaprezentowały bogatą ofertę firm z branży medycznej, a ich merytoryczna część pozwoliła podjąć dyskusję na temat możliwości, jakie otwierają przed placówkami medycznymi aktualnie dostępne technologie. Organizator – Międzynarodowe Targi Poznańskie − planuje zorganizować kolejną edycję targów tradycyjnie za dwa lata – w marcu 2020 roku.

Więcej informacji na stronie: https://www.salmed.pl/pl/