Nowoczesne techniki wspomagania i monitorowania terapii oddechowej – warsztaty firmy Dräger
System PulmoVista 500 to rozwiązanie oparte na technologii elektrycznej tomografii impedancyjnej. Umożliwia ono nieinwazyjne monitorowanie oraz diagnozowanie – w czasie rzeczywistym – zaburzeń funkcjonalnych dystrybucji powietrza w płucach pacjenta.
5 czerwca w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich odbyły się warsztaty kliniczne poświęcone nowoczesnym technikom wspomagania i monitorowania terapii oddechowej. Wydarzenie, które zostało zorganizowane przez firmę Dräger, adresowane było do lekarzy klinicystów pracujących w oddziałach intensywnej terapii.
Głównym założeniem warsztatów było przedstawienie wybranych zagadnień z zakresu manewrów rekrutacji pęcherzyków płucnych oraz efektywnej wentylacji z wykorzystaniem różnych poziomów ciśnień.
Uczestników konferencji powitali – w imieniu dyrekcji szpitala – kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dr n. med. Jacek Majewski oraz Dominik Zacharko z firmy Dräger. Następnie zgromadzeni lekarze klinicyści mieli okazję wysłuchać wystąpienia Ludwika Reja z firmy Dräger „Technologia EIT na przykładzie PulmoVista 500”. Prelegent przybliżył m.in. zasadę działania elektrycznej tomografii impedancyjnej (Electrical Impedance Tomography, EIT) i podkreślił, że PulmoVista nie jest respiratorem, ale pierwszym urządzeniem służącym do monitorowania dystrybucji powietrza w płucach. Zostało ono specjalnie zaprojektowane do stosowania w rutynowych badaniach klinicznych i jest aparatem, który wizualizuje proces wentylacji. Dane są stale wyświetlane na monitorze w formie obrazów, krzywych oraz parametrów. Dzięki temu użytkownik na bieżąco otrzymuje informację o miejscowej dystrybucji wentylacji, prezentację trendów miejscowej dystrybucji wentylacji oraz trendów zmian końcowo-wydechowej objętości płuc. PulmoVista 500 umożliwia nieinwazyjny regionalny podgląd wentylacji i nie powoduje skutków ubocznych. W przeciwieństwie do prześwietlenia klatki piersiowej lub tomografii komputerowej nie wykorzystuje promieniowania jonizującego. Jednocześnie EIT wymaga minimalnego przygotowania i dzięki temu monitorowanie można rozpocząć w kilka minut. Przygotowanie pacjenta wymaga wyłącznie umieszczenia wokół jego klatki piersiowej elastycznego pasa z elektrodami. Prelegent zwrócił uwagę, że urządzenie zostało zaprojektowane do pracy w środowisku oddziału intensywnej terapii.
Głównym punktem programu spotkania był wykład gościa specjalnego, prof. Giacomo Bellaniego z UNIMIB (Università degli Studi di Milano-Bicocca, Departament of Medicine and Surgery), światowej sławy eksperta w dziedzinie terapii oddechowej, który specjalizuje się w leczeniu zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS) oraz mechanice oddechowej w aspekcie wentylacji chroniącej płuca. Prof. Bellani wygłosił podczas spotkania prelekcję „Manewry rekrutacji płuc i optymalizacji ustawień ciśnień PEEP oraz Pmax w oparciu o obrazowanie EIT przy pomocy PulmoVista 500”.
Uzupełnieniem merytorycznych wykładów przedstawionych podczas części konferencyjnej były praktyczne warsztaty z wykorzystaniem respiratora Evita V500 oraz systemu PulmoVista 500 przeprowadzone w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, kierowanym przez dr. Jacka Majewskiego, w Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.