Znaczenie technologii medycznej przy projektowaniu laboratoriów

Współpraca pomiędzy zespołem projektowym, inwestorem a przyszłym użytkownikiem jest niezbędna, aby możliwe było odpowiednie zbudowanie i wyposażenie pomieszczenia idealnie dopasowanego do swojej funkcji.
Dla projektanta, a szczególnie dla technologa medycznego, zaprojektowanie laboratorium nie jest sprawa prostą. Podejrzewam, że większość z osób kierujących jednostkami laboratoryjnymi nawet nie wie o istnieniu takiej specjalności projektowej. Spróbujmy się więc przyjrzeć tematowi, tym razem z punktu widzenia projektanta/technologa.
Podstawy prawne – przepisy
Podstawowe wytyczne dla projektantów, tzw. technologów medycznych, czyli Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 roku dotyczące szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, o laboratorium nie wspomina, odsyłając do przepisów szczegółowych.
Zarówno przepisy BHP, jak i przepisy budowlane nie określają odrębnych wymagań dla pomieszczeń laboratoriów chemicznych, w szczególności tych, w których odbywają się bardziej skomplikowane procesy badawcze. W tej sytuacji należy więc odwołać się do przepisów ogólnych.
I tu zaczyna się problem, ponieważ de facto nie istnieje dokument zbierający konieczne dla projektowania wytyczne w jednym lub dwóch rozporządzeniach, i trzeba znać ich o wiele więcej.
Spis aktualnych rozporządzeń oraz innych przepisów resortowych – nieujmujący bynajmniej wszystkich dotyczących tego tematu – jest wymieniony jako Piśmiennictwo.
[...]