Zasady ergonomii w gabinecie lekarskim
Pozycja ciała podczas pracy
Pozycje ciała można podzielić na wymuszone i niewymuszone. Kryterium dla tego podziału stanowi możliwość zmiany pozycji zgodnie z subiektywnymi odczuciami i upodobaniami pracownika.
Skutki pracy w wymuszonej pozycji ciała to zazwyczaj szybko następujące zmęczenie fizyczne, zmniejszenie wydajności pracy, obniżenie tempa i jakości pracy. Niekorzystnym skutkiem pracy w wymuszonej pozycji ciała jest możliwość przyzwyczajenia się do takiej pozycji, co może doprowadzić do trwałych zmian, np. garbienia się, nierównomiernego rozwoju niektórych grup mięśniowych, skrzywienia kręgosłupa.
Przyczyn wymuszania pozycji jest wiele i często zależą one w równej mierze od warunków stanowiska pracy (brak wystarczającej przestrzeni, niepoprawne rozmieszczenie elementów stanowiska), jak i od umiejętności oraz dobrych chęci pracownika, pracy w pozycji z pochylonym tułowiem. Powodem tego może być zbyt niska wysokość powierzchni stołu roboczego. Do prac wykonywanych w warunkach wymagających wymuszonej pozycji ciała zalicza się np. pracę chirurga, lekarza pracującego przy USG czy przy łóżku zabiegowym.
Jednak stwierdzenie długotrwałego braku możliwości zmiany pozycji ciała na tych stanowiskach wymaga indywidualnego podejścia. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli:
- czas wykonywania pracy w jednej pozycji (siedzącej lub stojącej) bez możliwości zmiany przekracza 50% zmiany roboczej;
- na stanowiskach pracy stojącej nie ma możliwości okresowej zmiany pozycji na siedzącą;
- siedziska do stałej pracy siedzącej nie mają oparcia, [...]