Zasady ergonomii w gabinecie lekarskim
Mikroklimat
Na mikroklimat wpływają takie czynniki fizyczne, jak: temperatura powietrza, średnia temperatura promieniowania otoczenia, prędkość przepływu powietrza i wilgotność względna.
W oparciu o Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 26 września 1997 r. (t.j. w Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.) można stwierdzić, że w pomieszczeniach, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C, najlepiej ok. 20-21°C.
Duże różnice pomiędzy temperaturą powietrza a temperaturą promieniowania otaczających nas powierzchni (np. zimnych powierzchni okien, ścian i wyposażenia pomieszczenia) stwarzają znaczny dyskomfort. Ważna jest także odpowiednia prędkość przepływu powietrza, którą zapewnia wentylacja naturalna lub sztuczna, a także klimatyzacja. Ważne jest również uzyskanie niezbędnej wymiany powietrza, wynikającej z potrzeb użytkowych i funkcji poszczególnych pomieszczeń. W nieklimatyzowanych pomieszczeniach pracy, w których nie wydzielają się substancje szkodliwe dla zdrowia, zgodnie z zapisami wspomnianego Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 26 września 1997 r., wymiana powietrza nie powinna być mniejsza niż 0,5-krotna w ciągu godziny. Jeżeli chodzi o wilgotność powietrza, to istnieje zasada, że im wyższa temperatura, tym wilgotność względna powinna być niższa. Przy wysokiej temperaturze i dużej wilgotności trudno nam oddychać i szybko się męczymy. Może wtedy dojść do stresu cieplnego, który pojawia się wtedy, gdy zyski cieplne są większe niż ilość [...]