Zakażenia szpitalne w ujęciu prawnym

Zakażenia szpitalne traktowane są współcześnie jako zjawisko w sposób nieodłącznie związany z funkcjonowaniem placówki szpitalnej. Niemniej jednak obecnie istnieje coraz więcej możliwości i sposobów zapobiegania zakażeniom szpitalnym oraz chorobom zakaźnym związanym z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
Zakażenia w szpitalu należą do jednych z najbardziej złożonych zjawisk w całym procesie leczenia pacjenta. Specyficznym ich aspektem jest to, że mogą one być zarówno konsekwencją szeroko pojętego błędu medycznego (postępowanie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną lub brak należytej staranności w wykonywaniu procedur medycznych), a także skutkiem błędu organizacyjnego – wadliwa organizacja zapobiegania zakażeniom szpitalnym.
W świetle polskiego prawa podmioty ochrony zdrowia realizujące świadczenia opieki zdrowotnej zobowiązane są do zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa, w tym również bezpieczeństwa w zakresie zakażeń i chorób zakaźnych. W celu ujednolicenia zasad postępowania w zakresie profilaktyki i prewencji zakażeń szpitalnych oraz chorób zakaźnych ustawodawca uregulował te kwestie, nakładając na podmioty lecznicze świadczące usługi zdrowotne w formie stacjonarnej szereg obowiązków i wymogów. Regulacje te umożliwiają nie tylko sprawne działanie w przytoczonym kontekście na poziomie placówki ochrony zdrowia, ale także zbieranie jednakowych danych i informacji o sytuacji epidemiologicznej w szpitalach.
Szczególne znaczenie w funkcjonowaniu szpitali nadaje się właściwemu nadzorowi epidemiologicznemu, monitorowaniu występujących drobnoustrojów i zakażeń, a także likwidacji ich źródeł.
Charakterystyka zakażeń szpitalnych
Zakażenia szpitalne [...]