Współczesna sala operacyjna i jej wyposażenie stosowane w zabiegach laryngologicznych

Jeżeli sala służy tylko do wykonywania jednego profilu zabiegów w ramach jednej specjalności, to stanowi to znaczące udogodnienie dla pracującego w niej personelu, ale jeżeli jest ona wielofunkcyjna, tzn. służy do wykonywania operacji dla kilku specjalności, to organizacja pracy i jej wyposażenie sprzętowe stawiają pracującemu w niej zespołowi wielkie wyzwanie.
Obecnie sale operacyjne są projektowane i budowane według tzw. „projektów typowych”, a nie dobieranych i projektowanych indywidualnie sal dla potrzeb konkretnej specjalności w konkretnym szpitalu, jak to było w XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku. Przyjęte obecnie rozwiązanie daje oszczędności przy budowie sali operacyjnej, a projektujący architekt nie musi poznawać obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych i wymogów przeciwdziałania infekcjom i zakażeniom na projektowanej sali. Jednak te oszczędności przez wiele lat utrudniają pracę operatorom, anestezjologom i pielęgniarkom instrumentariuszkom czy pielęgniarkom anestezjologicznym.
Taki projekt „typowy” sali operacyjnej, często z konieczności oszczędny, wymusza ciasnotę tego pomieszczenia, często utrudnia wprowadzanie nowocześniejszej aparatury zabiegowej czy anestezjologicznej, bez poważnego remontu adaptacyjnego lub wymusza składowanie nowocześniejszej aparatury potrzebnej do danego typu operacji w osobnym, sąsiednim pomieszczeniu.
Konieczne wyposażenie sali operacyjnej
Urządzenia będące na sali operacyjnej można podzielić, z racji ich funkcji, na cztery nierównomierne działy:
- aparaturę służącą do znieczulenia operowanego;
- urządzenia i [...]