Wydatki na inwestycje i nowe technologie medyczne w Polsce
Finansowanie i wskaźniki B+R
Dynamiczny rozwój sektora badań i ochrony zdrowia, mający na celu skuteczne wytwarzanie nowych i innowacyjnych produktów czy usług, wpłynął także na zmianę sposobu finansowania tych przedsięwzięć oraz na metodologię pomiaru ich skali. W dużym uproszczeniu, środki, które są przeznaczane na innowacje w ochronie zdrowia pochodzą z trzech źródeł:
- Pierwszym z nich są środki asygnowane na badania i rozwój w budżecie rządowym, ujęte w ustawie budżetowej i pochodnych aktach prawnych.
- Drugim ze źródeł są środki pochodzące od prywatnych inwestorów – także spółek zagranicznych – jakie są wydatkowane na działania z zakresu R&D na terenie kraju.
- Trzecie ze źródeł stanowią programy, granty oraz zachęty finansowe pochodzące ze środków Unii Europejskiej, które dostępne są dla podmiotów działających w sferze badań i rozwoju, których organem założycielskim może być zarówno podmiot prywatny, jak i publiczny.
Duża dynamika w sektorze R&D pozwala działającym podmiotom na tworzenie licznych powiązań, co sprawia, że środki dotowane z programów krajowych czy UE na wskazane działania innowacyjne, są realizowane przez konsorcja naukowe. Konsorcja naukowe są powoływane na określony czas, posiadają lidera, jasny podział odpowiedzialności tworzących je podmiotów, zasady podziału praw do własności intelektualnej uzgodnione w trakcie podjętych prac oraz określony cel – wypracowanie nowego produktu i usługi. Spotykanym zabiegiem w procesie ubiegania się o granty finansujące badania jest wymóg utworzenia konsorcjum przez podmioty wnioskujące o środki finansowe. W skład konsorcjów mogą wchodzić [...]