Wydatki na inwestycje i nowe technologie medyczne w Polsce
fot. iStock
Innowacje i nowe technologie medyczne − poza oddziaływaniem na wzrost wydatków w ochronie zdrowia i podniesienie jakości świadczeń oraz komfortu opieki pacjentów, pozwalają także na poprawę poziomu efektywności kosztowej. A ta jest kluczem i podstawą do wydajnego systemu ochrony zdrowia.
Streszczenie: Dynamiczne zmiany w sektorze zdrowia spowodowane zmianami na płaszczyźnie demograficzno-gospodarczej wpływają istotnie na podejmowane działania mające na celu zwiększenie efektywności systemu ochrony zdrowia. Jednymi z aspektów mających wpływ na charakter przemian polskiego systemu ochrony zdrowia są sposób oraz wysokość finansowania prac badawczo-rozwojowych, których celami są podniesienie sprawności jego działania, ale także polepszenie komfortu świadczonych dla pacjentów procedur. W pracy wskazano główne obszary w obrębie zdrowia w Polsce uznane za innowacyjne kierunki prac w sektorze R&D. Dokonano przeglądu głównych wskaźników oceniających intensywność prowadzonych w kraju prac B+R takich jak BERD, HERD, GBAORD czy GERD. Na podstawie dostępnych danych przedstawiono poziom finansowania prac B+R dotyczących zdrowia w Polsce na tle innych krajów OECD oraz średniej europejskiej, przy uwzględnieniu możliwych kierunków poprawy sytuacji oraz obecnych na tej płaszczyźnie barier.
<...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online