Wpływ jakości w zakresie przygotowania narzędzi i sprzętu medycznego przez pracowników Centralnej Sterylizatorni na przebieg zabiegu operacyjnego
Podsumowanie
Utrzymanie na wysokim poziomie jakości usług medycznych w zakresie dezynfekcji i sterylizacji narzędzi jest bardzo ważne w celu zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego pacjentowi, personelowi oraz innym osobom przebywającym na terenie placówki medycznej.
Wypracowanie jednolitych sposobów postępowania, standardów zawodowych i procedur operacyjnych w różnych sytuacjach będzie miało korzystny wpływ na bezkonfliktową współpracę Centralnej Sterylizatorni i Bloku Operacyjnego, co przyniesie korzyści w postaci znaczącego podniesienia jakości usług medycznych (3).
Jakość usług medycznych świadczonych na Bloku Operacyjnym i w Centralnej Sterylizatorni jest oceniana również pod kątem postępowania zgodnego z przepisami prawa i najnowszymi standardami europejskimi. Polska jako członek Unii Europejskiej musi stosować się do prawa obowiązującego w Unii, dlatego tak ważne są zapisy dyrektywy o wyrobach medycznych (2).
Centralna Sterylizatornia i Blok Operacyjny mają świadomość, że dzięki jasnym zasadom i procedurom postępowania, wzajemnemu zaufaniu i motywacji, jasnego podziału zadań i przepływie informacji bez zakłóceń, przeprowadzane procedury i zabiegi medyczne stoją na najwyższym poziomie, co ma znaczący wpływ na redukcję do minimum wypłacania odszkodowań w przypadku roszczeń pacjentów dotyczących zakażenia pola operacyjnego lub innych powikłań związanych z przebytym zabiegiem (3).
Jakość to nie tylko system − to ludzie, którzy go tworzą.
System jakościowy będzie poprawnie działał jedynie wtedy, kiedy najwyższe kierownictwo będzie miało na celu osiągnięcie najwyższego poziom zadowolenia klienta, a nie będzie [...]