Usprawnienie zabiegów operacyjnych dzięki robotom chirurgicznym

Za dalszym rozwojem rynku robotyki chirurgicznej przemawia wiele czynników, będzie mu sprzyjał niewątpliwie fakt rosnącej populacji geriatrycznej i szybkiego starzenia się społeczeństwa, rosnącej częstości występowania chorób przewlekłych, a przede wszystkim − rosnącej skłonności samych pacjentów do wybierania technik małoinwazyjnych i nowoczesnych metod leczenia.
Roboty już od wielu lat rewolucjonizują praktykę medyczną. Sztuczna inteligencja, miniaturyzacja narzędzi i moc komputerów przyczyniają się do wzrostu projektowania i wykorzystania robotyki w medycynie. Szczególnie chętnie korzystają z niej chirurdzy prawie już wszystkich specjalności, ale w szczególności urolodzy, ginekolodzy, chirurdzy: ogólni, kolorektalni, onkologiczni, kardiochirurdzy, neurochirurdzy, chirurdzy bariatryczni, torakochirurdzy, jak również transplantolodzy. Trzeba jednak pamiętać, że robot to wciąż tylko narzędzie w rękach chirurga, które pozwala mu na wykonywanie precyzyjnych operacji w bardzo trudnych obszarach anatomicznych, często z przewagą nad chirurgią klasyczną i laparoskopową.
Robotyka w medycynie
Większość robotów wykorzystywanych w chirurgii stanowią telemanipulatory łączące działanie operatora oraz efektora po drugiej stronie. Chirurg odpowiednio steruje ruchami robota, a zadaniem robota, a dokładnie jego ramienia, jest wykonanie ruchu narzuconego przez lekarza. Niewątpliwą korzyścią chirurgii robotycznej jest wykonanie operacji przy minimalnym dostępie operacyjnym, oszczędzeniu zdrowego obszaru tkanek otaczających cel zabiegu oraz ograniczenie destrukcji nerwów i naczyń krwionośnych. To wszystko wpływa na minimalizację ryzyka powikłań i infekcji, jak również skraca czas hospitalizacji i rekonwalescencji pacjenta oraz zmniejsza jego dolegliwości bólowe.
[...]