Ultrasonografia point-of-care u pacjentów w stanach nagłych
Monitorowanie procedur inwazyjnych
USG POC stanowi narzędzie pozwalające na nawigowanie igłą pod kontrolą wzrokową podczas wykonywania procedury inwazyjnej. Umożliwia to na precyzyjne potwierdzenie jej umiejscowienia we właściwej przestrzeni anatomicznej. USG pozwala ponadto na weryfikację wskazań dla przeprowadzenia danej procedury, ocenę warunków anatomicznych i zaplanowanie jej przebiegu, a także wczesne wykluczenie/ rozpoznanie powikłań.
Wykorzystanie ultrasonografii w celu kaniulacji naczyń centralnych jest obecnie standardem postępowania i metodą rekomendowaną przez liczne towarzystwa naukowe ze względu na wynikającą z tego poprawę bezpieczeństwa i skuteczności procedury (1, 2). Użycie USG poprawia skuteczność cewnikowania naczyń centralnych z dostępu obwodowego, zapewnia wyższy komfort pacjenta i lepszy poziom satysfakcji personelu podczas kaniulacji naczyń obwodowych (3). Użycie USG rekomendowane jest ponadto w innych procedurach diagnostycznych i terapeutycznych, do których należą: nakłucia jamy opłucnowej, jamy brzusznej, punkcje diagnostyczne, cystostomia nadłonowa, tracheotomia przezskórna (4, 5, 6).
Ultrasonografia stała się w ostatnich latach rutynowo wykorzystywaną metodą w anestezji regionalnej, przyczyniając się do znaczącej zmiany codziennej praktyki anestezji regionalnej. USG coraz częściej wykorzystywana jest w leczeniu bólu przewlekłego jako uzupełnienie lub alternatywa wobec procedur opartych na rentgenowskiej kontroli położenia igły.
Ultrasonograf w rękach nieultrasonografisty?
Ultrasonograficzne badanie POC jest metodą odrębną od badania USG rozumianego jako metoda badania obrazowego i wykonywanego przez dedykowanych specjalistów w dedykowanych pracowniach. Konwencja USG POC zakłada, że ocena przeprowadzana jest przyłóżkowo, w [...]